X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Sõja 400. päev: Milley sõnul kannavad Vene väed Bahmutis suuri kaotusi

{{1680145020000 | amCalendar}}
Ukraina tank Bahmuti lähistel
Ukraina tank Bahmuti lähistel Autor/allikas: SCANPIX/Genya SAVILOV / AFP

USA staabiülemate ühendkomitee esimees Mark Milley ütles, et Vene väed kannavad Bahmutis kaotusi. Kremli rahastatud Wagneri grupeeringu juht Jevgeni Prigožin tunnistas kolmapäeval samuti, et tema väed kannavad linnas suuri kaotusi.

Oluline neljapäeval, 30. märtsil kell 22.33:

- Pentagon: USA on välja õpetanud üle 7000 Ukraina sõduri;

- Põhja-Makedoonia saadab Ukrainale lahingkoptereid;

- Briti luure: Venemaa saab 400 000 meest relvajõududesse juurde sunniga;

- Milley: Vene väed kannavad Bahmutis suuri kaotusi;

- Zelenski: demokraatia vaenlased peavad kaotama;

- Erdogan: Putin võib külastada Türgit;

- Venemaa jätkab Sumõ oblasti pommitamist;

Pentagon: USA on välja õpetanud üle 7000 Ukraina sõduri

USA kaitseministeeriumi kõneisiku brigaadikindral Pat Ryderi sõnul on USA treeninud sõja algusest õpetanud välja üle 7000 Ukraina sõduri.

Sel nädalal jõudsid Euroopasse tagasi 65 Ukraina sõdurit, keda treeniti Oklahomas Fort Silli sõjaväebaasis kasutama Patriot õhutõrjesüsteeme.

Ryderi sõnul on märtsi lõpuks üle 4000 Ukraina sõduri läbinud väljaõppe Saksamaal, nende seas kaks brigaadi, millest üks on treenitud kasutama Bradley lahingumasinaid ning teine Strykeri lahingumasinaid.

Esimesed USA Strykeri lahingumasinad on Ukrainas ka kasutusse jõudnud ning Ukraina kaitseminister Oleksi Reznikov jagas sotsiaalmeedias videot, milles on näha neid ja Cougar miinivastaseid sõidukeid.

Põhja-Makedoonia saadab Ukrainale lahingkoptereid

Põhja-Makedoonia valitsus otsustas kolmapäeva õhtul ametlikult, et saadab Ukrainale Mi-24 lahingkoptereid. Kuigi valitsuse otsuses ei täpsustata, et millised kopterid saadetakse, siis on Põhja-Makedoonia relvajõudude käsutuses 12 Mi-24 ründekopterit ning neli mitmefunktsioonilist Mi-8/17 kopterit. Skopje ostis Mi-24 kopterid algselt Ukrainalt 2001. aastal, meenutas Ukrainska Pravda.

Briti luure: Venemaa saab 400 000 meest relvajõududesse juurde sunniga

Ühendkuningriigi kaitseministeerium teatas oma hommikuses sõjakommentaaris, et Vene meedias teatatud kampaania 400 000 vabatahtliku leidmiseks Vene relvajõududesse päädib tõenäoliselt sundvärbamisega kohaliku tasandi võimude poolt.

Vene võimud on brittide hinnangul valinud nö vabatahtlike värbamise meetodi, et minimeerida kriitika Venemaa ühiskonnas. Samas vajab Venemaa peale seniste kaotuste korvamiseks peale uue isikkoosseisu ka laskemoona ning sõjatehnikat.

Milley: Vene väed kannavad Bahmutis suuri kaotusi

USA staabiülemate ühendkomitee esimees Mark Milley ütles, et Vene väed kannavad Bahmutis suuri kaotusi. Milley sõnul on Bahmuti piirkonnas umbes kuus tuhat Wagner grupi palgasõdurit. 

"Päris palgasõdureid on umbes kuus tuhat ja võib-olla veel 20-30 tuhat värvatud võitlejat, kellest paljud tulid vanglast," ütles Milley. 

Wagneri juht Jevgeni Prigožin tunnistas kolmapäeval samuti, et tema väed kannavad linnas suuri kaotusi. 

Ukraina kaitseminister Oleksi Reznikov Poola meediale, et Vene väed kaotavad ainuüksi Bahmuti rünnates iga päev 500 sõdurit.

Ukraina sõdur Autor/allikas: SCANPIX/AP/Libkos

Zelenski: demokraatia vaenlased peavad kaotama

"Demokraatia vaenlased peavad kaotama ja meie rahvuslik eesmärk on võita. Demokraatia vajab sel aastal võitu," ütles Zelenski. 

Zelenski osales kolmapäeval demokraatlike riikide tippkohtumisel. USA kutsus demokraatia tippkohtumisele (Summit for Democracy) ligikaudu 120 riiki. Tippkohtumise eesmärgiks peaks olema demokraatlike riikide koostöö tugevdamine autokraatlike režiimide vastu.

Slovakkia president Zuzana Caputova nimetas Venemaa agressiooni ohuks ülemaailmsele rahule ja demokraatiale. "Ukrainale abi andmine on investeering rahusse ja demokraatiasse," ütles Caputova. 

Kiiev: Ukraina lõi tagasi 60 rünnakut

Ukraina peastaap teatas neljapäeva hommikul, et riigi armee tõrjus kolmapäeval tagasi 60 Venemaa rünnakut. Peastaabi teatel üritavad Vene väed edasi liikuda Lõmani, Bahmuti, Avdijivka suunal, vahendas The Kyiv Independent. 

Erdogan: Putin võib külastada Türgit

Türgi president Recep Tayyip Erdogan ütles, et Venemaa president Vladimir Putin võib 27. aprillil külastada Türgit. Siis toimub Türgis tuumajaama avamine.  Tuumajaama ehitas Venemaa riiklik tuumaenergiafirma Rosatom, vahendas CNN. 

Venemaa jätkab Sumõ oblasti pommitamist

Vene väed pommitasid kolmapäeval Sumõ oblastis asuvat nelja asulat, teatas Sumõ sõjaväeadministratsioon. 

Hiljuti külastas Sumõ piirkonda ka Ukraina president Volodõmõr Zelenski. Vene väed on Sumõ oblastit pidevalt pommitanud alates aprillist, kui Ukraina väed selle vabastasid.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 560 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas neljapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 172 900 (võrdlus eelmise päevaga + 560);

- tankid 3610 (+1);

- jalaväe lahingumasinad 6974 (+8);

- lennukid 306 (+0);

- kopterid 291 (+0);

- suurtükisüsteemid 2671 (+12);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 526 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 278 (+1);

- operatiivtaktikalised droonid 2239 (+0);

- tiibraketid 911 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 5518 (+11);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 291 (+3).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: CNN/The Kyiv Independent/Ukrainska Pravda

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: