VKG: koalitsioonilepe majanduskasvuga ei tegele
Nädalavahetusel avalikustatud koalitsioonileping majanduskasvuga ei tegele, jätab energeetikat ning põlevkivi puudutava ebaselgeks – samas plaanib VKG uue kaevanduse rajamisega jätkata, rääkis usutluses ERR-ile Viru Keemia Grupi (VKG) juht Ahti Asmann.
"Ega ma aru ei saa, mis siis otsustati. Keegi peab tõlkima ära, mis seal mõeldud on. See koalitsioonileping on üsna keeruliselt arusaadav. Keegi peab seda nüüd tõlgendama hakkama ja me peame neid tõlgendusi ootama," ütles Asmann.
"Üleüldiselt koalitsioonileping – kõik oli selge. Majanduskasvu ei ole ühegi prioriteedina pandud. Prioriteet on elurikkus. Majandusinimesele ühtegi silmi särama panevat mõtet ei olnud. Mis puudutab meie kaevandust, seal on kirjas, et eelistatakse uute kaevanduste mitteavamist. Eelistada võib, aga meil ei ole praegusel hetkel muud varianti," rääkis Asmann.
Koalitsioonileppes puudutatakse põlevkivi teemat esmalt sissejuhatuses, öeldes, et uus valitsus ei plaani enam avada uusi põlevkivikaevandusi ja eelistab olemasolevate kaevanduste ärakasutamist.
Energeetika peatükis seisab, et koalitsioon eraldab põlevkivi kaevandamise Eesti Energiast ja loob eraldi äriühingu, mis tagab võrdse ligipääsu põlevkivile kõikidele turuosalistele kulupõhise hinnaga. Lisaks seisab ka seal, et koalitsioon eelistab uute kaevanduste avamisele olemasolevate kaevanduste ärakasutamist.
Asmann ütleb, et see plaan jääb talle arusaamatuks.
"Põhimõtteliselt minnakse kümne aasta tagusesse aega tagasi. Vanasti oli konkurentsiameti hinnaregulatsiooni all toimetav Eesti Põlevkivi. Omal ajal tehti Eesti majandus avatuks, et kõik saavad konkureerida, kõik saavad ise tegutseda. Ega ma täpselt aru saa, mis küsimust praegu lahendatakse," märkis Asmann.
Enne valimisi asus majandusminister Riina Sikkut ootamatult takistama VKG uut põlevkivikaevandust, kui ei kooskõlastanud alajaama rajamise luba.
Ettevõte plaanib sellega siiski edasi minna, rääkis Asmann. Tema hinnangul ei peaks see ka koalitsioonilepingus toodud uute kaevanduste alla minema, sest kaeveluba on väljastatud.
"Meil on tegutsemise jätkamiseks kivi vaja. See, kuidas keegi kavatseb Eesti Energiat restruktureerida või reorganiseerida, meid kuidagipidi ei aita, ühtegi meie küsimust ei lahenda. Me kindlasti arvame, et jätkame ja ootame seda kooskõlastust, mida me jätkuvalt ootame. Ma ei näe variantigi, et meie tegutsemist saab tänases hetkes kuidagi legitiimselt piirata," rääkis Asmann.
Toimetaja: Huko Aaspõllu