Andri Avila: Eesti Energia tükeldamine on kallis

Tootsi tuulepargi enampakkumine
Tootsi tuulepargi enampakkumine Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Elektrilevi ja põlevkivikaevanduste Eesti Energiast eraldamine on mõne aasta jooksul tehtav, kuid osutub kalliks, ütles Eesti Energia eelmine finantsjuht Andri Avila.

"Eks hea tahtmise korral ja kui palju raha on, saab kõike teostada. Odav see protsess kindlasti olema ei saa," rääkis Avila. "Elektrilevi eraldamisest on väga pikalt enne juttu olnud, see kaevanduste osa on uus sinna juurde."

Elektrilevi ja põlevkivikaevanduste Eesti Energiast eraldamine Avila hinnangul väga kiiresti tehtav ei ole. "Kahe aastaga, ma arvan, et ei ole. Kolmega võib-olla, et on, kui sinna ressurssi panna," märkis Avila. Kuidas eraldamine võiks toimuda, on Avila sõnul praegu väga keeruline öelda.

"Põhiline küsimus on ikkagi see, et mis see Eesti Energia on, mis tegelikult järele jääb ja kuidas seda järele jäänud tegevust rahastatakse. Mina praegu häid variante siin ei näe, see läheb kindlasti kalliks. Aga kui kalliks, sõltub, millised teed selle restruktureerimiseks valitakse," rääkis Avila.

Lisaks ei ole Avila sõnul selge, mis on Elektrilevi ja põlevkivikaevanduste Eesti Energiast eraldamise eesmärk. "Mina ei tea, aga ma ei pretendeerigi kõige targema tiitlile," ütles Avila.

Nädalavahetusel avalikuks saanud koalitsioonileppes seisab, et koalitsioon plaanib eraldada Elektrilevi Eesti Energiast. Lisaks seisab leppes, et koalitsioon eraldab põlevkivi kaevandamise Eesti Energiast ja loob eraldi äriühingu, mis tagab võrdse ligipääsu põlevkivi ressursile kõikidele turuosalistele kulupõhise hinnaga.

Toimetaja: Huko Aaspõllu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: