Moskvale alluv õigeusukirik tahab 9. mail kaitseväe kalmistul usutalitust teha

Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirik (MPEÕK) soovib 9. mail korraldada Tallinnas kaitseväe kalmistul hingepalvuse Teise maailmasõja lahingutes langenutele. Politsei lubab talitust pidada ainult kalmistul asuva kabeli sees.
MPEÕK-i valitsuse sekretär-asjaajaja Marina Kasparovitch saatis politsei- ja piirivalveametile kirja, kus soovis täpsustada, kas sel aastal 9. mail lubatakse pidada hingepalvus Tallinnas kaitseväe kalmistul.
"Eelmistel aastatel oli tavaks, et Tallinna ja kogu Eesti metropoliit (või tema vikaar Maardu piiskop Sergi) pidas 9. mail hingepalvuse Tallinna kaitseväe kalmistul. Usutalitus toimus endise õigeusu kiriku juures, mida praegu kasutatakse kabelina. Usutalituse käigus loeti hingepalveid Teise maailmasõja lahingutes langenutele. Sooviksime seda usutalitust ka sel aastal pidada. Kas peaksime selle jaoks loa paluma ja ürituse registreerima?" kirjutas Kasparovitch.
Politsei lubab talitust läbi viia ainult kabelis
Politsei- ja piirivalveamet (PPA) teatas vastuseks ERR-i palvele teemat kommenteerida, et usutalituse korraldamine on lubatud kalmistu alal ainult kabeli sees.
"Palume usutalitust mitte korraldada kabelist väljas, kuna kalmistu ala on avalik ruum, kus on avalikud koosolekud keelatud," ütles PPA Ida-Harju politseijaoskonna juht Roger Kumm pressiesindaja vahendusel.

"Juhul, kui usutalitust või mõnda muud avalikku koosolekut peetakse kalmistu alal, võib turvalisuse eest vastutavatel asutustel tekkida vajadus sekkumiseks, et selgitada välja, kas tegemist on keelatud avaliku koosolekuga. See tegevus võib häirida usutalitust, mistõttu palumegi usutalitust korraldada kabelis sees," selgitas Kumm.
PPA keelas 9. mai eel vaenuõhutamise ohuga kogunemised
Kolmapäeval teatas PPA, et keelab Harjumaal, Lääne- ja Ida-Virumaal avalike koosolekute korraldamise 5.–9. maini, kui on alust arvata, et koosolekul õhutatakse agressorriigi sümboolikat kasutades vaenu.
Ida-Harju politseijaoskonna juhi Kummi sõnul registreeris politsei eelmisel aastal enim agressorriiki toetava sümboolika kasutamist just 9. mail, seda ligi 200 korral.
"Sümbolitel, mida parasjagu kannavad sõjakuritegusid toime panevad Venemaa sõdurid, ei ole kohta vabas Eestis, seda on viimase aasta vältel mitmel korral kinnitanud ka kohus," sõnas Kumm.
Seetõttu keelab politsei sel aastal 9. mail ja sellele eelnevatel päevadel avalikud koosolekud, kus kasutatakse suure tõenäosusega vaenulikku sümboolikat, kuna need võivad endaga kaasa tuua tõsiseid õigusrikkumisi ning konflikte.
"See tähendab, et ei tohi toimuda rongkäike, kogunemisi ja kõnepidamisi, mis propageerivad sõda ja toetavad sümbolite, sõnade ja tegudega Putini režiimi sõjakuritegusid Ukrainas," selgitas Kumm.
Venemaa tähistab 9. mail natsi-Saksamaa üle Teises maailmasõjas saavutatud võidu aastapäeva, millest on kujunenud riigi agressiivse ideoloogia üks nurgakivisid. Püha tähistatakse laialdaselt ka teistes endiste Nõukogude Liidu vabariikides ning mujal, kus elab suurem vene kogukond. Tähistamisel kantakse sageli Vene riigilippe ja punalippe ning Georgi linte, mida kasutab oma propagandas ka Kreml.