Moskvale alluv kirik loobus mälestustalitusest 9. mail

9. mai Pronkssõduri juures
9. mai Pronkssõduri juures Autor/allikas: Patrik Tamm / ERR

Moskvale alluv vene õigeusu kirik, mis ei saanud luba korraldada 9. mail mälestusteenistus kaitseväe kalmistul, kus asub pronkssõdur, otsustas talituse korraldada teisel ajal.

"Vastab tõele, et Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirik (MPEÕK) on andnud meile märku, et nad soovivad usutalitust korraldada mõnel muul päeval kui 9. mail," ütles politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Britta Sepp reedel ERR-ile. Tema sõnul ei ole politsei veel saanud uut taotlust uue kuupäeva ja asukohaga.

MPEÕK esitas politseile küsimuse, kas oleks võimalik korraldada 9. mail Tallinnas kaitseväe kalmistul hingepalvus Teise maailmasõja lahingutes langenutele.

"Eelmistel aastatel oli tavaks, et Tallinna ja kogu Eesti metropoliit (või tema vikaar Maardu piiskop Sergi) pidas 9. mail hingepalvuse Tallinna kaitseväe kalmistul. Usutalitus toimus endise õigeusu kiriku juures, mida praegu kasutatakse kabelina. Usutalituse käigus loeti hingepalveid Teise maailmasõja lahingutes langenutele. Sooviksime seda usutalitust ka sel aastal pidada. Kas peaksime selle jaoks loa paluma ja ürituse registreerima?" küsis MPEÕK-i valitsuse sekretär-asjaajaja Marina Kasparovitch PPA-le adresseeritud kirjas.

Politsei teatas aga neljapäeval, et lubab talitust pidada ainult kalmistul asuvas kabelis. "Palume usutalitust mitte korraldada kabelist väljas, kuna kalmistu ala on avalik ruum, kus on avalikud koosolekud keelatud," ütles PPA Ida-Harju politseijaoskonna juht Roger Kumm.

"Juhul, kui usutalitust või mõnda muud avalikku koosolekut peetakse kalmistu alal, võib turvalisuse eest vastutavatel asutustel tekkida vajadus sekkumiseks, et selgitada välja, kas tegemist on keelatud avaliku koosolekuga. See tegevus võib häirida usutalitust, mistõttu palumegi usutalitust korraldada kabelis sees," selgitas Kumm.

PPA keelas 9. mai eel vaenuõhutamise ohuga kogunemised 

Kolmapäeval teatas PPA, et keelab Harjumaal, Lääne- ja Ida-Virumaal avalike koosolekute korraldamise 5.–9. maini, kui on alust arvata, et koosolekul õhutatakse agressorriigi sümboolikat kasutades vaenu.

Kummi sõnul registreeris politsei eelmisel aastal enim agressorriiki toetava sümboolika kasutamist just 9. mail, seda ligi 200 korral.

"Sümbolitel, mida parasjagu kannavad sõjakuritegusid toime panevad Venemaa sõdurid, ei ole kohta vabas Eestis, seda on viimase aasta vältel mitmel korral kinnitanud ka kohus," sõnas Kumm.

Seetõttu keelab politsei sel aastal 9. mail ja sellele eelnevatel päevadel avalikud koosolekud, kus kasutatakse suure tõenäosusega vaenulikku sümboolikat, kuna need võivad endaga kaasa tuua tõsiseid õigusrikkumisi ning konflikte.

"See tähendab, et ei tohi toimuda rongkäike, kogunemisi ja kõnepidamisi, mis propageerivad sõda ja toetavad sümbolite, sõnade ja tegudega Putini režiimi sõjakuritegusid Ukrainas," selgitas Kumm.

Venemaa tähistab 9. mail Natsi-Saksamaa üle Teises maailmasõjas saavutatud võidu aastapäeva, millest on kujunenud riigi agressiivse ideoloogia üks nurgakivisid. Püha tähistatakse laialdaselt ka teistes endiste Nõukogude Liidu vabariikides ning mujal, kus elab suurem vene kogukond. Tähistamisel kantakse sageli Vene riigilippe ja punalippe ning Georgi linte, mida kasutab oma propagandas ka Kreml.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: