X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Prigožin: Wagner lahkub 10. mail Bahmuti linnast

{{1683275160000 | amCalendar}}
Foto: Kuvatõmmis Jevgeni Prigožini pressiteenistuse postitatud videost

Wagneri palgasõdurite grupeeringu asutaja Jevgeni Prigožin teatas, et Wagneri sõdurid taanduvad Bahmutist 10. mail. Nende positsioonid peaks üle võtma Vene regulaarväed.

Vene palgasõdurite grupeeringu Wagner asutaja Jevgeni Prigožini pressiteenistus teatas, et on saatnud Vene relvajõudude peastaabile, kaitseministeeriumile, vägede ülemjuhatajale ja Vene rahvale kirja, milles teatab, et Wagneri palgasõdurite grupeering lahkub Bahmutist 10. mail. Seejärel peaks Vene positsioone linnas ja selle ümbruses mehitama Vene regulaarväed.

Jevgeni Prigožini sõnul peab Wagner tagalas taastuma, kuna ilma piisava laskemoonata on nende sõdurid määratud mõttetult surma. Jevgeni Prigožin on korduvalt rõhutanud, et nad ei saa Vene kaitseministeeriumilt piisavalt laskemoona. Ria Novosti teatel ei soovinud Kreml Prigožini ähvardust Wagneri linnast lahkumise kohta kommenteerida.

Prigožini sõnul kulmineerus Wagneri pealetung juba aprillis, kuid Wagneri võitlejad jätkasid sellest hoolimata edasi tungimist. Wagneri kaotused on Prigožini sõnul igapäevaselt eksponentsiaalselt kasvanud.

The Kyiv Independent juhtis tähelepanu, et Wagneri lahkumine 10. mail on sümboolne, kuna see on päev peale 9. maid, mil Venemaal tähistatakse Nõukogude Liidu võitu Natsi-Saksamaa üle. Jevgeni Prigožini sõnul püsivad Wagneri võitlejad 9. mail selle püha auks oma positsioonidel. Prigožin on enda sõnul teavitanud Vene võime logistilistest väljakutsetest alates 2022. aasta 19. märtsist.

Lahingud Bahmuti pärast on kestnud viimased üheksa kuud, mille jooksul on Wagneri võitlejad ja Vene vanglatest värvatud vangsõdurid vähehaaval edenenud nii Bahmuti ümbruses kui ka linnas endas. Ukraina vägede kontrolli all on praegu vaid väike osa Bahmuti lääneosast. Ukraina on Bahmutiga teadaolevalt vaid üks varustustee.

Kreml ei soovinud süüdistusi laskemoonapuuduses kommenteerida

Jevgeni Prigožini pressiteenistus avaldas varem video, milles kritiseeris tugevalt Vene kaitseministeeriumit ja kindral Gerassimovi, kuna viimased pole andnud Wagnerile Prigožini sõnul piisavalt laskemoona. Prigožin näitas videos ka suurel hulgal hukkunud Wagneri võitlejaid, kes tema sõnul on laskemoonapuuduse tõttu lahingutes hukkunud.

Vene presidendi administratsiooni esindaja Dmitri Peskov ütles reedel, et loomulikult nägid nad Jevgeni Prigožini kriitikavideot meedias, kuid ei saa Peskovi sõnul kommenteerida, kuna see puudutab "sõjalist erioperatsiooni," vahendas Interfax.

USA rahvusliku julgeoleku nõukogu esindaja John Kirby ütles hiljuti, et Venemaa on alates detsembrist Ukrainas sõdides kaotanud üle 100 000 võitleja, kellest 20 000 on lahingute käigus surma saanud. Kirby sõnul on pooled nendest kaotustest Vene palgasõdurite grupeeringu Wagneri kaotused.

Toimetaja: Allan Aksiim

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: