Hotellid oleks nõus sektori käibemaksu tõstmisega 11 protsendini

Hotellituba.
Hotellituba. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Hotellide- ja restoranide liidu hinnangul oleks põhjendatud majutusasutuste käibemaksu tõstmine kahe protsendipunkti võrra ehk 11 protsendini, kuid suuremat tõusu oleks sektoril keeruline taluda.

Koalitsioon plaanis maksumuudatuste paketi osana kaotada alates 2025. aastast seni majutusasutustele kehtinud üheksaprotsendilise käibemaksuerisuse, mis tõstaks majutusasutuste käibemaksu 22 protsendini. Majutusasutuste hinnangul annaks see sektorile tugeva hoobi. Nüüd kaalub koalitsioon uue käibemaksuerisuse määra loomist, mis jääks senise üheksa protsendi ja 22 protsendi vahele.

Liit märkis kirjas valitsusele, et viimase kolme aasta jooksul läbielatud kriisidest taastumine võtab aega ning seda raskendab sõda Ukrainas, mis on nõudluse taastumisel takistuseks.

"Sellest tulenevalt oleks sektori ellujäämise ja edasise arengu seisukohalt esimene eelistus jätta käibemaksuerisus praegusele tasemele ehk üheksale protsendile ning anda võimalus järgnevatel aastatel jõudu koguda, et nii ettevõtjad kui ka turismisektor tervikuna oleksid tugevamad ja tooksid seeläbi ka riigile rohkem soovitud kasu," kirjutas liit.

Liidu teatel on aga mõistetav, et maksumäära muutmata jätmine ei ole võimalik. Kui üldine käibemaksumäär tõuseb 20 protsendilt 22 protsendini, siis sektori hinnangul võiks tõsta ka nende käibemaksumäära kahe protsendipunkti võrra ehk 11 protsendini.

Naaberriikide majutusasutustele kehtestatud käibemaksumäärad varieeruvad üheksa ja 12 protsendi vahel ning konkurentsivõime säilitamiseks ei tohiks see liidu hinnangul ka Eestis kõrgem olla.

"Oleme jätkuvalt avatud ka aruteluks täiendavate tuluallikate kaardistamiseks sektoris, nagu näiteks reguleerimata üürituru korrastamine ja broneerimisplatvormidele maksude raporteerimise kohustuse sisseseadmine," kirjutas liit.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: