EL nõuab Kosovo ja Serbia liidritelt pingete leevendamist

Euroopa Liidu välispoliitikajuht Josep Borrell kutsus teisipäeval Kosovo ja Serbia liidreid viivitamatult leevendama pingeid seoses "täiesti vastuvõetamatute" kokkupõrgetega Põhja-Kosovos.
Vägivald lahvatas esmaspäeval seoses kohalike valimistega, kui kokkupõrgetes serblastest meeleavaldajatega sai viga üle 30 NATO rahuvalvemissiooni sõduri, vahendas BNS.
Borrelli sõnul vestles ta Kosovo peaministri Albin Kurti ja Serbia presidendi Aleksandar Vučiciga, kutsudes neid vältima igasugust "edasist ühepoolset tegutsemist".
"Palusin mõlemal osapoolel viivitamatult astuda samme pingete leevendamiseks viivitamatult ja tingimusteta," ütles Borrell.
Borrelli sõnul tuleb Kosovo võimudel peatada politseioperatsioonid kohaliku omavalitsuse hoonetes Põhja-Kosovos ning etnilistest serblastest meeleavaldajatel lõpetada protestimine.
Borrell hoiatas, et Euroopa Liit arutab võimalikke meetmeid, kui osapooled jätkavad vastu seismist olukorra leevendamiseks pakutud sammudele.
Serblased, kes moodustavad Kosovo elanikkonnast vaid kuus protsenti, boikottisid aprillis peetud valimisi põhjapoolsetes linnades, kus neil on enamus, lubades seeläbi etnilistel albaanlastel saavutada kontroll kohalikes volikogudes, seda vaatamata sisuliselt olematule valimisprotsendile alla 3,5 protsendi hääleõiguslikest kodanikest.
Paljud serblased nõuavad Kosovo politseijõudude taandumist, aga samuti etniliste albaanlastest linnapeade tagasiastumist, kuna serblased ei pea viimaseid endi esindajaiks.
Pinged lahvatasid esmaspäeval siis, kui serblased püüdsid Zvečani linnavalitsusse tungida, kuid neid tõrjusid tagasi Kosovo politseinikud, kes kasutasid rahvahulga laialiajamiseks ka pisargaasi.
Seejärel püüdsid NATO rahuvalvajad eraldada protestijaid politseinikest, ent asusid hiljem rahvamassi laiali ajama kilpide ja nuiade abil. Seepeale vastasid protestijad kivi- ja pudelirahega ning rahuvalvajate vastu lasti käiku ka süütepudelid.
Kosovo kuulutas end Serbiast iseseisvaks 2008. aastal, ent Belgrad koos oma liitlaste Pekingi ja Moskvaga keelduvad Prištinat tunnustamast ning seetõttu blokeerivad Kosovol koha saamist ÜRO peres.
Kosovos elavad serblased on enamasti lojaalsed Belgradile, seda eriti riigi põhjaosas, kus nad moodustavad enamuse ning tõrjuvad tagasi iga Priština käigu konsolideerida oma kontrolli piirkonna üle.
Toimetaja: Karl Kivil
Allikas: BNS/AFP