Maia Sandu: me ei loobu Transnistriast teel Euroopasse

Moldova president Maia Sandu
Moldova president Maia Sandu Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Vladislav Culiomza

Moldova presidendi Maia Sandu sõnul ei saa Moldova teel Euroopa Liitu loobuda oma separatistlikust Transnistria piirkonnast. Euroopa Liidu esidiplomaadi Josep Borrelli sõnul ei takista Transnistria konflikt Moldoval Euroopa Liiduga ühinemast.

Moldova president Maia Sandu ütles neljapäeval meediale, et Moldova ei kavatse loobuda separatistlikust Transnistriast teel Euroopa Liitu. Maia Sandu sõnul tehakse tööd nii Euroopa Komisjoni poolt paika pandud nõuetega, siseriiklike reformide kui ka Transnistria konflikti lahendamisega, vahendas Moldova portaal Newsmaker.

"Mida enam tulemusi saavutame integratsiooni teel ja kodanike elukvaliteedis, mida enam julgeolekut on tagatud Dnestri jõe paremkaldal, seda enam kodanikke Dnestri vasakkaldal tahab riiki reintegreeruda," ütles Moldova president Maia Sandu.

Dnestri jõgi saab alguse Ukrainast ja läbib Moldova territooriumi enne uuesti Ukrainasse jõudmist, kust ta suundub Edela-Ukrainas Musta merre. Dnestri jõe vasakkaldal asub Moldova separatistlik venemeelne Transnistria territoorium, mis 1990ndate alguses toimunud sõjalise konflikti käigus lõi Moldova keskvalitsusest lahku. Separatistlikku Transnistria idapoolseks piiriks on Moldova-Ukraina piir.

Varem kinnitas Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrell, et Transnistria küsimus ei takista Moldoval liitumist Euroopa Liiduga. "Küpros on saanud Euroopa Liidu liikmeks, hoolimata territoriaalsetest probleemidest. Moldova saab sama teha," ütles Borrell.

Moldovas toimus neljapäeval Euroopa poliitilise ühenduse tippkohtumine, osales peale Euroopa Liidu liikmesriikide ka paljude teiste Euroopa riikide riigipead. Kohtumisele polnud kutsutud Venemaa ega Valgevene.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Newsmaker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: