Moldova käskis Venemaal vähendada diplomaatide arvu saatkonnas 45 võrra

{{1690366380000 | amCalendar}}
Moldova välisminister Nicu Popescu.
Moldova välisminister Nicu Popescu. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Moldova nõudis Venemaalt selle saatkonnas Chisinaus töötavate diplomaatide arvu vähendamist 45 võrra, viidates Moskva aastaid kestnud vaenulikule tegevusele ja meedias ilmunud teadetele saatkonna katusele paigaldatud luureseadmete kohta.

"Leppisime kokku vajaduses piirata Venemaalt pärit akrediteeritud diplomaatide arvu, nii et Moldova Vabariiki destabiliseerida üritavaid inimesi jääks vähemaks," ütles Moldova välisminister Nicu Popescu kolmapäeval kabinetinõupidamisel. Ta lisas, et Vene saatkonda on otsusest juba teavitatud.

"Nelikümne viiel diplomaadil ja tehnilisel töötajal tuleb enne 15. augustit lahkuda," teatas Moldova välisministeeriumi pressiesindaja Igor Zahharov hiljem uudisteagentuurile AFP.

Pärast osade Venemaa diplomaatide kojusaatmist hakkab Vene diplomaatiline korpus võrdvääruse põhimõttel koosnema 10 diplomaadist ning 15 administratiiv- ja tehnilisest töötajat, teatas Moldova välisministeerium.

"Palju aastaid oleme olnud Venemaa vaenuliku tegevuse ja poliitika objektiks. Paljuski tehti seda saatkonna kaudu," ütles Moldova välisminister otsust kommenteerides. "Diplomaatiliste teenistuste tegevus peaksid olema suunatud heade suhete edendamisele, aga kui nende siht on destabiliseerimine ja see pole seotud diplomaatiaga, siis on seda keeruline teha," tõdes Popescu.

Moldova ja Venemaa suhted on jõudnud uude madalseisu, kuna Euroopa-meelne president Maia Sandu on püüdnud oma riiki Vene mõjusfäärist välja tuua ning mõistis karmilt hukka Moskva sissetungi naaberriiki Ukrainasse.

Vene välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova ütles kolmapäeval, et Moldova otsus ei jää vastuseta, nimetades seda "järjekordseks sammuks riikide kahepoolsete suhete hävitamisel".

Kommenteerides teadet luuramisvahendite kohta saatkonna katusel, ütles Zahharova: "Süüdistus, et Vene Chisinaus asuva saatkonna töötajad spioneerivad, on alusetu. See on fantaasia, millel pole tegelikkusega mingit pistmist."

Popescu viitas oma sõnavõtus The Insideri ja telekanali Jurnal TV meediakajastusele Vene saatkonna katusele paigaldatud seadmete kohta, mida võidakse kasutada luuramiseks.

Aruandes öeldakse, et saatkonnale ja naaberelamule, mida kasutavad Vene diplomaadid ja tehnilised töötajad, on paigaldatud 28 satelliitantenni, masti ning saate- ja vastuvõtuseadet.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters, Interfax, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: