Sõja 467. päev: Maljari sõnul teevad Ukraina väed idarindel edusamme

{{1685933220000 | amCalendar}}
Ukraina tuletõrjujad Vene õhurünnaku alla saanud Pidhorodnes Dnipropetrovski oblastis
Ukraina tuletõrjujad Vene õhurünnaku alla saanud Pidhorodnes Dnipropetrovski oblastis Autor/allikas: SCANPIX/ Daniel Carde/ZUMA Press Wire

Vene Föderatsiooni kaitseministeerium teatas öösel suurest Ukraina soomuspealetungist Donetski oblastis. Venemaa väitel osalesid pealetungis üksused, mis olid seni Ukraina strateegilises reservis ning Venemaa suutis enda sõnul selle rünnaku tõrjuda. Ukraina asekaitseminister Hanna Maljar ütles esmaspäeva õhtul, et Moskva tahab juhtida tähelepanu kõrvale kaotustelt Bahmuti ümbruses.

Oluline esmaspäeval, 5. juunil kell 22.50:

- Zelenski tervitas Ukraina sõjaväelaste edusamme Bahmuti juures;

- CNN: Ukrainaga seotud sabotaažiagendid korraldavad Venemaa sees droonirünnakuid;

- Paavsti rahusaadik on sel nädalal Kiievis;

- Berliin teeb Ukrainale lennukite tarnimise otsuse kahe nädala jooksul;

- Maljar: Venemaa üritab juhtida tähelepanu kaotustelt Bahmuti ümbruses;

- Pooled Kiievi varjendid pole inimeste vastuvõtuks valmis;

- Venemaa teatas suure Ukraina pealetungi tõrjumisest Donetski oblastis;

- Wagner teatas Vene relvajõudude polkovniku kinnipidamisest;

- Belgorodi oblastis sattus energiakandjate rajatis droonirünnaku alla;

- Venemaa väitel tulistati Kurski oblastis alla Ukraina droon;

- Krimmis näidati televisioonis Ukraina sõjasõnumit;

- Briti kaitseministeeriumi hinnang: enamus Vene Shahed droonidest on vanema õhutõrje ja elektroonilise sõjapidamise vahenditega maha võetud;

- ISW: Vene võimud ei tea kuidas Belgorodi reididele reageerida;

- Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 12 suurtükisüsteemi ja 410 sõdurit.

Zelenski tervitas Ukraina sõdurite edusamme Bahmuti lähedal

Ukraina president Volodõmõr Zelenski kiitis esmaspäeval oma sõdureid edusammude eest laastatud Bahmuti linna lähedal rünnakutes, mille kohta Venemaa teatas, et on need tõrjunud.

"Hästi tehtud, sõdalased! Näeme, kui hüsteeriliselt reageerib Venemaa igale sammule, mille me seal astume, kõikidele positsioonidele, mida me võtame. Vaenlane teab, et Ukraina võidab," ütles Zelenski oma sotsiaalmeedia kontodel avaldatud videosõnumis.

Ukraina teatas varem päeval, et viib rindejoonel läbi ründetegevusi ja täheldas mõningast edasiliikumist Bahmuti suunal, ehkki samas pisendas oma sammude skaalat, vahendas BNS.

Kaitseministeeriumi teade laekus pärast seda, kui Venemaa oli öelnud, et tõrjus Ukraina väe suure mastaabiga pealetungi Moskva okupatsiooniväe kontrolli all olevas Donetski oblastis.

ÜRO: Ukrainas on hukkunud vähemalt 8983 tsiviilisikut

ÜRO inimõiguste ülemvoliniku büroo (OHCHR) kinnitas esmaspäeval, et Ukrainas on Venemaa sissetungi tõttu hukkunud vähemalt 8983 tsiviilisikut ja 15 442 saanud vigastada.

"OHCHR usub, et tegelikud arvud on tunduvalt suuremad, kuna pole saadud teavet mõnest intensiivse vaenutegevusega kohast," kirjutati agentuuri raportis.

See viitab peamiselt okupeeritud linnadele Donetski oblastis, nagu Mariupol, ning Luhanski oblastis asuvale Lõssõtšanskile, Popasnale ja Severodonetskile, kus oli väidetavalt palju tsiviilohvreid.

24 425 hukkunust 13 079 on hukkunud Donetski ja Luhanski oblastites.

The Guardian: Ukraina väed otsivad Venemaa kaitses nõrkusi

Ajaleht The Guardian kirjutab, et Kiiev pole veel ametlikult teatanud, et Ukraina armee alustas vasturünnakut. Siiski rünnakud, millest teatati esmaspäeva hommikul, vihjavad, et tegemist on esimeste sammudega raskes sõjalises kampaanias. Leht toob välja, et tegemist pole veel kõikehõlmava rünnakuga, Ukraina väed otsivad praegu pigem Venemaa kaitseliinides olevaid nõrkusi. 

Lehe teatel on tõendeid selle kohta, et Ukraina korraldas rünnakuid ka mujal rindel. Wagneri palgasõdurite juht Jevgeni Prigožin kurtis, et Vene väed põgenesid Bahmutist põhja pool asuvast külast. 

Vene kaitseministeerium väitis ööl vastu esmaspäeva, et Ukraina korraldas suure rünnaku Lõuna-Donetskis. Moskva väitis, et Vene väed tõrjusid Ukraina rünnaku tagasi. 

Ukraina relvajõud teatasid esmaspäeval, et riigil pole informatsiooni Donetski oblastis toimunud "suure pealetungi" kohta, vahendas CNN.

Maljar: Venemaa üritab juhtida tähelepanu kaotustelt Bahmuti ümbruses

Ukraina asekaitseminister Hanna Maljar kommenteeris esmaspäeva õhtupoolikul Venemaa väiteid, et Ukraina väed alustasid riigi lõunaosas pealetungi. Maljari sõnul tahab Moskva nii juhtida tähelepanu kõrvale kaotustelt Bahmuti ümbruses, vahendas The Guardian.

Maljari sõnul teevad Ukraina väed idarindel edusamme. "Ukraina väed liiguvad idarindel edasi. Maaväed on edasi liikunud mitmes suunas. " ütles esmaspäeva õhtul Maljar

Varem teatas Maljar, et Ukraina viib rindel läbi ründetegevust. 

"Bahmuti sektor on jätkuvalt vaenutegevuse kese," sõnas ta. "Me liigume seal edasi üsna laial rindel. Meil on mõningast edu," ütles Maljar. 

Venemeelne blogija: Ukraina väed vallutasid Novodonetske

Sõjandusanalüütik Rob Lee viitas esmaspäeva õhtul sotsiaalmeedias Vene Telegrami kanalile Rõbar, mille teatel on Ukraina väed surunud Vene väed välja Novodonetske asulast. Rõbar väidab, et Ukraina 37. merejalaväebrigaad koondab jõudusid Urožaine piirkonda. 

Rõbari väiteid pole võimalik kontrollida ega kinnitada. Novodonetske asula asub Lõuna-Donetski oblastis. 

Berliin teeb Ukrainale lennukite tarnimise otsuse kahe nädala jooksul

Saksamaa kaitseminister Boris Pistorius ütles, et Berliin võib vaadata üle oma seisukoha Ukrainale kaasaegsete lääne hävitajate tarnimise võimalikkuse kohta.

"Oleme praegu parasjagu ümbermõtlemise järgus ja kontrollime, mis on võimalik ja mida me tahame ja saame teha. Arvan, et teeme otsuse järgmise kahe nädala jooksul," ütles Pistorius.

Samas lükkas minister tagasi võimaluse, et Kiiev saab lähiajal kaugtiibrakette Taurus. "Praegu mitte. Ja me tõepoolest ei mõtle seda teha," ütles Pistorius. .

Küsimusele murest, et Ukraina võib kasutada Saksa relvi Venemaa alal, vastas Pistorius, et rahvusvaheline õigus lubab seda teha enesekaitseks. Samas kinnitas minister, et "usaldab täielikult Ukraina partnereid".

Belgia uurib Ukrainale saadetud relvade kasutamist Belgorodi oblastis

Belgia uurib, kas Ukrainale tema territooriumi kaitsmiseks saadetud relvi kasutati Venemaa Belgorodi oblastis, vahendas BNS. 

Belgia peaminister Alexander De Croo hoiatas esmaspäeval ennatlike järelduste tegemise eest, kuna aastakümneid kestnud tarned eri piirkondadesse võivad viia olukorrani, kus relvad ilmuvad välja ootamatutes paikades.

"Kaitse- ja infoteenistused algatasid uurimise, et teha täiesti selgeks, mis seal juhtus," ütles Alexander De Croo. 

USA väljaanne Washington Post kirjutas nädalavahetusel, et NATO riikide, nende seas USA, Poola, Tšehhi ja Belgia saadetud relvastust on kasutatud Ukrainaga piirnevas Belgorodi oblastis.

De Croo märkis, et Euroopa Liidu riigid on varustanud Ukrainat relvadega tingimusel, et neid kasutatakse ainult tema enda territooriumil invasiooni tõrjumiseks.

"See reegel on väga range," ütles peaminister, kuna tõenäoliselt näeks Venemaa nende relvade kasutamist väljaspool Ukrainat Lääne provokatsioonina.

Ta lisas, et kui Ukraina kaitsmiseks saadetud relvi on kasutatud Vene territooriumil, "suhtume me sellesse äärmiselt tõsiselt".

CNN: Ukraina sabotaažiagendid korraldavad Venemaa sees droonirünnakuid

Ameerika Ühendriikide luureallikad kinnitasid CNN-le, et Ukraina on kultiveerinud Venemaa territooriumil agentide ja Ukraina suhtes sümpaatsete isikute võrgustiku, kes on valmis korraldama Vene sihtmärkide vastu droonirünnakuid. Droonid on Ukraina nendele agentidele ka taganud.

Mitmed USA ametiisikud usuvad, et need ukrainameelsed agendid Venemaa sees korraldasid ka Kremli vastu droonirünnaku mai alguses kasutades selleks droone Vene pinnalt, mille ei lennutanud neid Moskvasse Ukrainast.

Samas ei ole selge, et kas hiljutised droonirünnak Moskva vastu ja Lõuna-Venemaa naftarafineerimise tehase vastu tehti Venemaa pinnalt selliste agentide poolt. USA valitsusallikad ei suutnud CNN-le öelda, et kuidas Ukraina ründedroonid rindejoone taha suudab toimetada.

Paavsti rahusaadik on sel nädalal Kiievis

Katoliku kiriku pea paavst Fransiskuse rahuesindaja külastab selle nädala esmaspäeval ja teisipäeval Kiievit. Paavst määras kardinal Matteo Zuppi sellesse rolli eelmine nädal, vahendas CNN.

Ukraina minister: pooled Kiievi varjendid pole inimeste vastuvõtuks valmis

Ukraina strateegilise tööstuse minister Oleksandr Kamõšin teatas, et olukord pommivarjenditega Ukraina pealinnas on kriitiline, kuna pooled nüüdseks kontrollitud varjenditest ei ole sellised, mis saaks inimesi vastu võtta. Kiievi linnas on varjendite seisukorra kontrollimise komisjon varjendiste seisukorda kontrollinud juba teist päeva. Praeguseks on kontrollitud 1849 pommivarjendit, nendest 32 protsenti ei ole valmis kasutuseks ning veel 13 protsenti ei olnud avatud.

Venemaa teatas suure Ukraina pealetungi tõrjumisest Donetski oblastis

Vene kaitseministeerium teatas ööl vastu esmaspäeva suurest Ukraina soomusrünnakust Lõuna-Donetskis. Venemaa väitel kasutas Ukraina rünnakus seni strateegilises reservis olnud 21. ja 31. mehhaniseeritud brigaadi ning rünnakus osales kokku kuus mehhaniseeritud pataljoni ja kaks tankipataljoni. Vene kaitseministeerium tunnistas, et Ukraina väed püüdsid tungida läbi rindelõigu osa, mis Ukraina vägede jaoks tundus nõrgem rindelõik. Samas olevat Ukraina pealetung Vene kaitseministeeriumi väitel ebaedukas.

Oma varahommikuse teate lõpus väitis Vene kaitseministeerium, et eesmises juhtimispunktis asus isiklikult ka Vene kindralstaabi ülem kindral Valeri Gerassimov.

Sõja tingimustes ei ole kummagi vaenupoole väiteid võimalik üle kontrollida ega kinnitada. Ukraina on pikalt teatanud kavatsusest vabastada pealetungiga Vene vägede poolt okupeeritud alad.

Ukraina relvajõudude HMMWV (Humvee) Harkivi oblastis Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Viacheslav Ratynskyi

Wagner teatas Vene relvajõudude alampolkovniku kinnipidamisest

Wagneri palgasõdurite grupeeringu asutaja Jevgeni Prigožini pressiteenistus avaldas video, milles on näha Wagneri poolt kinni peetud ja ülekuulamisel olevat Vene regulaarvägede alampolkovnikut. Videos esinev isik on väidetavalt Vene Föderatsiooni 72. motoriseeritud laskurbrigaadi ülem Roman Venevitin. Lähemalt ERR-i uudistes.

Vene Kaluga oblastis kukkus kaks drooni kiirteele

Vene Kaluga oblasti kuberneri Vladislav Šapša teatel kukkusid esmaspäeval kaks drooni oblastis ühe kiirtee peale. Šapša sõnul droonid ei plahvatanud ning intsidendipiirkond on eraldatud. Kaluga oblastist põhja pool asub Moskva oblast.

Gladkov: Belgorodi oblastis sattus energiakandjate rajatis droonirünnaku alla

Vene Belgorodi oblasti kuberner Vjašeslav Gladkov teatas ööl vastu esmaspäeva droonirünnakust ühele Belgorodi oblasti energiakandjate rajatisele. Droon olevat Gladkovi sõnul kukutanud rajatisele lõhkekeha, mis tekitas tulekahju. Gladkovi väitel keegi kannatada ei saanud ning tarbijate teenuseid rünnak ei mõjutanud. Gladkov ei täpsustanud, et millise rajatisega täpsemalt oli tegu.

Venemaa väitel tulistati Kurski oblastis alla Ukraina droon

Kurski oblasti kuberneri Roman Starovoiti teatel tulistas Vene õhutõrje Sudža linna lähistel alla Ukraina drooni, vahendas Interfax. Starovoit väitis, et tegu olevat olnud Azovi pataljoni drooniga. Seda väidet ei ole võimalik sõltumatult kinnitada.

Läti andis Ukrainale 66 joobes juhtimisega vahele jäänute autot

Läti saatis Ukrainale 66 purjus juhtidelt konfiskeeritud sõidukit, kirjutas Läti Delfi.

Krimmis näidati televisioonis Ukraina sõjasõnumit

Okupeeritud Krimmi poolsaarel näidati mitmes kaabeltelevisiooni kanalis Ukraina kaitseministeeriumi teadet vastupealetungist. Mitmed Krimmi kaabelsideoperaatorid lülitasid signaali häkkimise tõttu signaali välja.

Briti hinnang: enamus Vene droonidest on vanema õhutõrjega maha võetud

Ühendkuningriigi kaitseministeerium tõi oma hommikuses rindeülevaates esile, et Venemaa kasutas 2023. aasta mai jooksul rohkem kui 300 Shahed ründedrooni Ukraina vastu. Tegu on seni teadaolevalt kõige aktiivseima droonirünnakute perioodiga. Venemaa püüab brittide sõnul sundida Ukrainat ära kasutama oma väärtuslikke õhutõrjerakette.

Samas ei olevat Venemaa Briti kaitseministeeriumi sõnul Ukraina õhutõrje kurnamisega edu saavutanud. Ukraina olevat brittide sõnul suutnud vähemalt 90 protsenti Vene Shahed droonidest suutnud maha võtta vanemate õhutõrjesüsteemide ja elektroonilise sõjapidamise vahenditega. Lisaks olevat Venemaa püüdnud üles leida ja rünnata rindejoone taga olevaid Ukraina üksuseid. Samas on Venemaa selliste liikuvate sihtmärkide tabamisega kehv.

ISW: Vene võimud ei tea kuidas Belgorodi reididele reageerida

Rahvusvaheline sõjauuringute instituut (ISW) hindas oma hommikuses rindeülevaates, et Vene valitsus pole veel suutnud otsustada, et kuidas Ukrainaga seotud üksuste reididele reageerida. Venemaal, Belgorodi oblastis, jätkuvad Ukrainaga seotud vene kodanike reidid, mille eesmärk on nende sõnul Putini režiimi kukutamine.

Lisaks sellele vahendas ISW, et Ukraina väed on edasi liikunud Zaporižja oblastis. Veel pole teada, kas see märgib kauaoodatud vastupealetungi algust. Aktiviseerunud lahingutegevusest Donetski rindejoonel on teatanud nii Vene kui ka Ukraina pool.

ISW teatel saavutasid Ukraina väed eile piiratud taktikalist edu Donetski oblasti lääneosas ja Zaporižžija oblasti idaosas. Videosalvestuste põhjal ledsid sõjaanalüütikud, et Ukraina väed liikusid edasi Rivnopoli loodeosa suunas.

Mõned vene sõjablogijad leiavad, et Ukraina väed on suutnud läbi murda vene vägede esimesest kaitseliinist ja edenenud kuni kolm kilomeetrit. Visuaalseid kinnitusi sellele aga pole. Ukraina vägede peastaabi andmetel üritasid okupatsiooniväed 29-l korral rünnata Ukraina kaitsjate positsioone.

Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 12 suurtükisüsteemi ja 410 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas esmaspäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

 

- elavjõud umbes 210350 (võrdlus eelmise päevaga + 410);

- tankid 3848 (+11);

- jalaväe lahingumasinad 7523 (+11);

- lennukid 313 (+0);

- kopterid 298 (+0);

- suurtükisüsteemid 3567 (+12);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 584 (+1)

- õhutõrjesüsteemid 349 (+5);

- operatiivtaktikalised droonid 3189 (+14);

- tiibraketid 1136 (+4);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 6312 (+7);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 484 (+5).

 

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters/BBC/CNN/Ukrainska Pravda/The Kyiv Independent/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: