Erdogan kahandas Rootsi lootust NATO-sse saada

Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan Autor/allikas: SCANPIX/AFP/TOFIK BABAYEV

Türgi president Recep Tayyip Erdogan tõrjus kolmapäeval kasvavat rahvusvahelist survet ratifitseerida Rootsi NATO-ga liitumine enne alliansi Vilniuse tippkohtumist juulis.

"Rootsil on ootused. See ei tähenda, et meie neile vastaksime. Selleks et meie nende ootustele vastaksime, peab Rootsi esmalt tegema oma osa," ütles Erdogan. 

Venemaa täiemahuline sõda Ukrainas ajendas Rootsit ja Soomet NATO-ga liitumist taotlema. Soome saigi aprillis liikmeks, kuid Türgi ja Ungari on keeldunud Rootsi taotlust ratifitseerimast.

USA president Joe Biden püüdis Erdogani Rootsi asjus mõjutada, helistades Türgi presidendile pärast tolle tagasivalimist mais.

Ka NATO peaseketär Jens Stoltenberg arutas juuni algul Istanbulis Erdoganiga kohtudes Rootsi liikmesuse küsimust.

Erdogan märkis, et Stoltenbergi visiidiga samal ajal korraldasid Ankara silmis terroristliku rühmituse Kurdistani Töölispartei (PKK) toetajad Stockholmis protestiaktsiooni.

Türgi nõuab, et Rootsi seesugused meeleavaldused ära keelaks.

"Rootsi korrakaitsele on põhiseadusega antud õigused. Kasutage neid õigusi. Kui te sellega ei tegele, ei saa me Vilniuse tippkohtumisel "jah" öelda," lausus Erdogan.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: