Saudi Araabias algas iga-aastane palverännak

Saudi Araabias algas iga-aastane palverännak
Saudi Araabias algas iga-aastane palverännak Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/MOHAMED ABD EL GHANY

Saudi Araabias algas pühapäeval iga-aastane moslemite palverännak Mekasse Kaaba pühamu juurde, kuhu tänavu on kogunenud viimaste aastate suurim rahvahulk.

Islami kõige pühamasse paika on oodata üle kahe miljoni usklikku 160 riigist. Juba reede õhtuks oli kohal 1,6 miljonit välismaalast.

Palverännak ehk hadž algas pühapäeval seitsme ringiga vastupäeva ümber Kaaba pühamu ja püha musta kivi suudlemise rituaaliga.

Hadž on üks islamiusu viiest tugisambast ning iga õige moslem peab selle vähemalt kord elus läbi viima.

Nelja päeva jooksul sooritatakse Mekas ja selle ümbruses hulk kombetäitmisi.

Pühapäeva õhtul hakkavad palverändurid liikuma Meka suurest mošeest umbes viie kilomeetri kaugusele Minasse. Hadži kõrghetk on Arafati mäel, kus prohvet Muhamed pidas legendi järgi oma viimase jutluse.

Hadž kujutab endast märkimisväärset ohutusalast väljakutset ja aastate jooksul on seal leidnud aset mitmed katastroofid. 2015. aastal tallati jalge all surnuks 2300 inimest.

Tänavune hadž on suurim pärast 2019. aastat, kui osalejaid oli 2,5 miljonit. 2020. aastal lubati koroonapandeemia tõttu palverännakule vaid 10 000 inimest, 2021. aastal oli osalejaid 59.000 ja mullu tühistati miljoni piir.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: