Endisele EKA krundile rajatav kõrghoone ootab jätkuvalt ehitusluba

Estconde Investi arendatav kõrghoone endisel EKA krundil.
Estconde Investi arendatav kõrghoone endisel EKA krundil. Autor/allikas: Alver Arhitektid

Eesti kunstiakadeemia (EKA) endisele krundile, Tartu maantee 1 ja Laikmaa tänav 11 nurgale, ehitatava kõrghoone arendaja ootab jätkuvalt Tallinna linnalt ehitusluba.

Juba aasta alguses ütles hoone arendaja Estconde Invest OÜ juhatuse liige Angel Andla, et ehitama on plaanis hakata kohe peale ehitusloa saabumist ehk sellel kevadel-suvel. Seni pole ehitusluba aga linnalt tulnud.

Andla sõnul on linn nende eskiisile teinud tehnilisi märkusi, näiteks haljastuse kohta. "Praegu ootame ehitusluba, kui see saabub, hakkame ehitama," sõnas Andla ERR-ile.

Arendaja sõnul nende ehitustegevus praegu rekonstrueeritava Gonsiori tänava uuesti üleskaevamist ei nõua. "Küll aga rajab Utilitas hoonele jahutussüsteemi mööda Laikmaa tänavat," selgitas Andla, et üks südalinna tänav siiski ehituse tõttu üles kaevatakse.

Jaanuari lõpus kehtestas Tallinna linnavolikogu detailplaneeringu uue hoone ehitamiseks Tallinna südalinna Tartu maantee 1 ja Laikmaa tänav 11 nurgale. Viru keskuse vastas, kunstiakadeemia endisel asukohal, on aastaid laiunud tolmav parkla.

28-korruselises City Plaza 2 saab olema 21 000 ruutmeetrit büroo- ja äripinda. Hoone alla rajatakse Eesti suurim, 218-kohaline sisejalgrattaparkla. Hoones hakkavad asuma peale büroode ka kohvik ning teised teenindus- ja kaubanduspinnad. Gonsiori tänava äärde istutatakse puuderida, Laikmaa tänava äärest tõmbub maja astmeliselt tagasi ja jätab ruumi väikese rohelise linnaväljaku jaoks.

Estconde Investile kuulub ka samas kõrval asuv City Plaza ärihoone.

Hoone arhitektuurise lahenduse tegi arhitektuuribüroo Alver Arhitektid.

Detailplaneeringu koostamine ja keskkonnamõju strateegiline hindamine algatati Tallinna linnavalitsuse 13. märtsi 2017 korraldusega. Detailplaneeringu algatamist taotles 2016. aastal City Plaza OÜ, aasta hiljem muutus detailplaneeringust huvitatud isik ning Tallinna linnaplaneerimise ameti, Peep Moorasti, City Plaza ja Estconde Investi vahel sõlmitud lepinguga sai selleks Estconde Invest.

Hoone peaks valmima 2026. aastal.

Alal oli kuni 2010. aastani kunstiakadeemia hoone, mis siis lammutati. Sinna pidi kerkima kunstiakadeemia uus hoone, kuid naabrite vastuseisu tõttu jäi hoone ehitus venima. Hiljem müüs kunstiakadeemia krundi 6,9 miljoni euro eest City Plazale ning akadeemia kolis hoopis Kalamajja.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: