Navalnõid ähvardab 20-aastane vanglakaristus

Aleksei Navalnõi osales juunis video vahendusel kohtuistungil.
Aleksei Navalnõi osales juunis video vahendusel kohtuistungil. Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Vene prokurörid taotlesid juba vanglas viibivale Kremli kriitikule Aleksei Navalnõile veel 20-aastast vabadusekaotust süüdistatuna äärmusluses, ütlesid neljapäeval opositsioonipoliitiku liitlased.

Nende sõnul kuulutab kohus otsuse välja 4. augustil pärast kinniste uste taga peetud kohtuprotsessi rangelt turvatud vanglas, kus Navalnõi kannab üheksa-aastast vanglakaristust süüdistuste alusel, mida tema toetajad peavad poliitiliselt motiveerituiks.

Oma lõppsõnas istungil mõistis Navalnõi Kremli algatatud sõja Ukrainas karmilt hukka. Venemaa "kahlab kas muda- või vereloigus, murtud luudega, vaese ja paljaks röövitud elanikkonnaga ning selle ümber lamavad kümned tuhanded inimesed, kes on tapetud 21. sajandi kõige rumalamas ja mõttetumas sõjas," vahendasid Navalnõi abid tema sõnu kinnisel kohtuistungil.

Juuraharidusega opositsionääri süüdistatakse muu hulgas äärmusliku tegevuse rahastamises, avalikus äärmuslikule tegevusele õhutamises ja natsiideoloogia rehabiliteerimises.

Venemaa liidri Vladimir Putini häälekaim kodumaine kriitik Navalnõi organiseeris omal ajal ulatuslikke Kremli-vastaseid proteste.

Ta peeti kinni 2021. aastal, kui ta saabus Moskvasse Saksamaalt, kus ta oli toibumas mürgirünnakust, milles ta süüdistas Kremlit.

EL kehtestas sanktsioonid Navalnõi karistuskoloonia juhile

Euroopa Liit kehtestas neljapäeval sanktsioonid Vene vanglajuhile, kelle range režiimiga karistuskoloonias hoitakse Kremli kriitikut Aleksei Navalnõid.

Euroopa Liidu Teatajas avaldatud otsus langeb ajale, mil Vene prokurörid taotlesid Navalnõile veel 20-aastast vabaduskaotust äärmusluse eest.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: