Balti peaministrid leppisid kokku varasema lahkumise Venemaa elektrivõrgust

Balti peaministrid: Kaja Kallas, Krišjanis Karinš ja Ingrida Šimonite
Balti peaministrid: Kaja Kallas, Krišjanis Karinš ja Ingrida Šimonite Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Eesti, Läti ja Leedu peaministrid allkirjastasid neljapäeval ühisdeklaratsiooni, millega lepiti kokku Mandri-Euroopa elektrivõrguga liitumise kiirendamise tegevustes ja tähtajas. Eesti lahkub Venemaa elektrivõrgust plaanitust ligi aasta varem.

Balti riikide liitumine Mandri-Euroopa võrguga lepiti kokku Euroopa Komisjoni, Poola ja kolme Balti riigi vahel juba 2019. aastal. Toona määrati liitumise tähtajaks 2025. aasta lõpp, kuid Venemaa agressiooni tõttu soovivad Balti riigid seda ühiselt kiirendada. Praegune kokkulepe on järg Balti peaministrite 12. mail Tallinnas tehtud otsusele sünkroniseerimist kiirendada ning selle nimel töötavad kolme riigi kliima- ja energiaministrid ning süsteemioperaatorid.

Peaminister Kaja Kallas ütles, et Venemaa agressioon Ukrainas ja energia kasutamine relvana tõestab, et tegemist on ohtliku ja ettearvamatu riigiga ning seetõttu on Venemaa elektrivõrgus olemine risk Eesti tarbijale.

Kallase sõnul kinnitavad süsteemihaldurite analüüsid, et Balti riigid saavutavad vajaliku tehnilise võimekuse 2025. aasta alguses ehk sünkroniseerimist saab kiirendada ligi aasta võrra. Seni jätkavad Baltimaade ja Poola süsteemihaldurid süsteemi tugevdamisega, mis on vajalik, et vähendada riske nagu elektrikatkestused ja hinnatõus.

"On oluline, et Balti riigid tegutsevad sünkroniseerimise kiirendamise nimel üheskoos, nii saame riske veelgi vähendada. Leppisime peaministritega kokku, et lahkume Venemaa võrgust nii pea kui tehniline võimekus on loodud," sõnas peaminister.

Peaministrite allkirjastatud ühisdeklaratsiooni täiendab Balti riikide süsteemihaldurite omavaheline kokkulepe.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: