Venemaal mõisteti tagaselja süüdi Ukraina sõda kajastava CIT-i asutaja

Michael Naki ja Ruslan Leviev arutamas Venemaa sõda Ukraina vastu
Michael Naki ja Ruslan Leviev arutamas Venemaa sõda Ukraina vastu Autor/allikas: Kuvatõmmis 2022. aasta 5. märtsil toimunud Youtube keskkonnas avaldatud sõjaülevaatest Maikl Naki kontol/https://www.youtube.com/@MackNack

Vene kohus mõistis tagaselja 11 aastaks vangi ajakirjaniku Maikl Naki ja Ukrainas toimuvat sõda kajastava CIT-projekti asutaja Ruslan Levijevi. Kumbki mees ei asu Venemaal.

Moskva kohus mõistis ajakirjaniku Maikl Naki (Майкл Наки) ja Conflict Intelligence Team (CIT) projekti asutaja Ruslan Levijevi (tegelik nimi Karpuk) tagaselja 11 aastaks vangi süüdistatuna valeinfo levitamises Vene relvajõudude kohta, vahendas Interfax. Kuna Naki isa on USA kodanik, siis on tema nimekuju ingliskeelses kultuuriruumis ka Michael Sydney Nacke.

Conflict Intelligence Team teeb regulaarseid ülevaateid Vene-Ukraina sõjast ning Vene mobilisatsioonist nii inglise kui ka vene keeles. Organisatsiooni asukohaks Twitteri kontol on märgitud Gruusia.

Maikl Naki on varem kuulutatud Venemaal välisagendiks. Naki töötas Venemaal laiali saadetud opositsioonilises raadiojaamas Ehhõ Moskvõ, meenutas The Moscow Times.

CIT on varem kuulutatud Venemaal ebasoovitavaks organisatsiooniks. Naki teeb oma Youtube kontol samuti ülevaated Venemaa algatatud sõja kohta Ukrainas. Naki lahkus Venemaalt 2021. aastal. Levijev on Naki videoülevaadetes tihe külaline.

Vene kohtu otsuse kohaselt ei tohiks kumbki isik peale vangikaristust administreerida ka viis aastat internetiga seotud ressursse. Nakit ja Levijevit süüdistati kahel korral Vene relvajõudude kohta "valeinfo" levitamises.

Kriminaalasi nende vastu tuleneb Youtube'i videost, kus Naki ja Levijev arutasid sõda Ukrainas. Nii Naki kui Levijevi vastu esitas Venemaa vahistamismäärused 2022. aasta maikuus, teatas tollal RFE/RL. Määrus esitati Maikl Naki Youtube'i kontol 2022. aasta 5. märtsil avaldatud sõjaülevaate tõttu.

Mediazona ülevaate kohaselt oli kohtuasja põhitunnistaja okupeeritud Ida-Ukraina Donetski oblasti elanik, kes tutvustas end kohtus kui "interneti kasutaja". See isik võitlevat Venemaa poolel Ukraina valitsuse vastu. Sama tunnistaja sõnul olevat Naki ja Levijevi arutelu Vene relvajõudude tegevusest tekitavad relvajõududes suure pahameele. Sama isik olevat siis peale Vene relvajõudude ametlikku rindeülevaadet vaadates tuvastanud, et eelnevalt vaadatud Youtube'i video sisaldas "valeinfot" Vene relvajõudude kohta.

Naki prognoosis tollal Twitteris, et vahistamismääruse esitanud kohtunik ja juurdlusrühm jõuavad enne teda vangikongi.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Interfax, Mediazona

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: