Aivo Peterson sai süüdistuse riigireetmises

{{1694079360000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Riigiprokuratuur saatis kohtusse kriminaalasja, milles esitas Eesti kodanikele Aivo Petersonile ja Dmitri Rootsile süüdistuse riigireetmises ning Venemaa kodanikule Andrey Andronovile Eesti vastu suunatud vägivallata tegevuses välismaalase poolt.

Riigireetmises süüditunnistamisel võib kohus Petersoni ja Rootsi karistada kuue- kuni kahekümne aasta pikkuse või eluaegse vangistusega. Eesti vastu suunatud vägivallata tegevuses välismaalase poolt süüditunnistamisel võib kohus karistada kahe- kuni viieteistaastase vangistusega.

Süüdistuse kohaselt abistasid liikumise Koos/Vmeste juhtliige Peterson ja Dmitri Rootsi 2022. aasta oktoobrist 2023. aasta 10. märtsini Venemaa Föderatsioonist saadud suuniste alusel teadlikult ja organiseeritult Venemaad ning Venemaa ametiasutuste ülesandel tegutsenud inimesi Eesti Vabariigi iseseisvuse, sõltumatuse ja territoriaalse terviklikkuse vastu suunatud vägivallata tegevuses.

Süüdistuse järgi osalesid süüdistatavad teadlikus mõjutustegevuses, mille eesmärk oli luua Eestis Venemaa välis- ja julgeolekupoliitika narratiive ja propagandasõnumeid toetav poliitiline ühendus. Selle ühenduse kaudu taheti süüdistuse kohaselt luua Venemaale võimalus ohustada Eesti põhiseaduslikku korda, sekkuda Eesti sisepoliitikasse ning mõjutada ka välispoliitikat.

Samuti abistas Peterson ka süüdistuse saanud Andronovit Eesti iseseisvuse, sõltumatuse ja territoriaalse terviklikkuse vastu suunatud vägivallata tegevuses.

Riigiprokurör Triinu Olevi sõnul osalesid Peterson ja Andronov süüdistuse kohaselt teadlikult Venemaa informatsioonilises mõjutustegevuses, mis seisnes muu hulgas Venemaa Föderatsiooni julgeolekupoliitikat ning propagandasõnumeid toetavate narratiivide levitamises nii sotsiaalmeedias kui ka Venemaa riigimeedias.

Peterson on liikumise Koos / Vmeste üks juhtliikmeid ja kandideeris riigikogu valimistel Eestimaa Ühendatud Vasakpartei nimekirjas Ida-Virumaal ning sai seal 3969 häält. Peterson on esinenud varem Venemaa praegust poliitikat pooldavate avaldustega ja külastanud Venemaa okupeeritud Ukraina regioone, kust ta viimati naasis märtsis alguses.

Kaitsepolitsei pidas Petersoni koos Rootsi ja Andronoviga kinni tänavu märtsis.

Rootsi ja Andronov on endise Öise Vahtkonna liikmed. Andronov on Venemaa kodanik, kellel on Eestis alaline elamisluba.

Süüdistatavad viibivad siiani vahi all.

Petersoni advokaat: tegemist on ülihea fantaasiaga

Petersoni advokaat Mati Senkel ütles ERR-ile, et tema hinnangul on prokuratuuri esitatud süüdistus "utopistlik" või "ülihea fantaasia".

"See süüdistus on minu arvates pehmelt öeldes utopistlik. Vastupidiselt prokuratuuri pressiteates märgitule, mis ütleb, et see on kooskõlas senise õiguspraktikaga, leian mina, et see on karjuvas vastuolus senise õiguspraktikaga," rääkis Senkel.

Kui seni on riigireetmise paragrahvi alusel karistatud Herman Simmi, Aleksei Dressenit, Vladimir Veitmani, Uno Puuseppa, Deniss Metsavast, Pjotr Volinit, siis neist kaks on olnud kaitseväelased ja ülejäänud kõrgemad kapo ametnikud ning tegutsenud enamikel juhtudel üle kümne aasta salaja ja müünud selle aja jooksul Venemaale riigisaladusi, ütles Senkel. (kaitseväelase Metsavase isa Volin oli pensionär – toim.)

Kuid nendest erinevalt on Peterson tegutsenud avalikult, rõhutas Senkel: "Tema tegevus on olnud kõik avalik ja ka praegu on sotsiaalmeedias tema sõnavõtte näha, mis räägivad Eesti ühtsusest, et muukeelne elanikkond ja eestikeelne elanikkond oleks koos ja solidaarne."

"Ma rõhutan veelkord, et kogu tema tegevus on olnud - kaasa arvatud need videod, mis käsitlevad tema sõnavõttu Vene televisioonis - avalikud ja ka siiamaani minu arvates - ma ei ole kindel, kas kõik, aga teatud ulatuses - Youtube 'is vaadeldavad. Nii et iga Eesti elanik, kes internetti kasutab, võib vaadata tema seisukohti ja kui ta peaks leidma sealt midagi, mis räägib Eesti iseseisvuse, sõltumatuse või territoriaalse terviklikkuse vastu, siis on tegemist ülihea fantaasiaga," rääkis Senkel.

"Igal juhul, kui see kohtuotsus tuleb tõepoolest selline nagu prokuratuur oma pressiteates märgib, oma süüdistuses märgib, siis minu arust on see otsus Eesti kohtupidamises revolutsiooniline," rõhutas Petersoni advokaat.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Oliver Kahu, Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: