Saksamaa peatas Itaalialt vabatahtlikult migrantide ülevõtmise

Saksamaa pealinn Berliin
Saksamaa pealinn Berliin Autor/allikas: SCANPIX/dpa/picture-alliance/Kay Nietfeld

Saksamaa peatas Euroopa vabatahtliku solidaarsusplaani alusel Itaalialt migrantide ülevõtmise, mis võib tähendada Euroopa Liidu riikide järjekordset vastasseisu asüülitaotlejate küsimuses.

Migrantide vabatahtliku vastuvõtmise skeemiga loodeti vähendada survet EL-i piiririikidele, kuhu migrandid ja põgenikud esimesena jõuavad.

Saksamaa pidanuks võtma selle skeemi alusel vastu 3500 Itaaliasse saabunud asüülitaotlejat. Vastu jõuti võtta aga vaid 1700, siis otsustas Berliin protsessi peatada.

Siseministeeriumi pressiesindaja põhjendas katkestust suure migratsioonisurvega Saksamaale ja mõnede liikmesriikide vastuseisuga nn Dublini protseduurile, mistõttu kannatab Saksamaa vastuvõtu- ja majutusvõime.

Sestap andis Berliin Itaaliale teada otsusest migrantide ülevõtmine teadmata ajaks peatada.

Nn Dublini protseduuri järgi tuleb ebaseaduslikud migrandid registreerida sellest EL-i riigis, kuhu nad saabuvad. Kui nad mõnda teise riiki edasi liiguvad, on võimalik nad saabumisriiki tagasi saata.

Vahemere riigid nagu Itaalia kurdavad aga, et need reeglid koormavad piiririike, ehkki migrandid tahavad sageli minna elama mõnda teise EL-i riiki.

Saksamaa võttis 2015.-16. aasta rändekriisi ajal vastu üle miljoni asüülitaotleja peamiselt Süüriast ja Iraagist. Seejärel hakkas tulijate hulk vähenema, aga viimase aastaga on see taas kasvanud.

Politsei viimaste andmete põhjal tuli augustis Saksamaale 15 100 migranti, mis on juuli 10 714-ga võrreldes 40 protsenti rohkem.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: