Itaalia peaminister palub EL-ilt rändekriisis abi

Foto: SCANPIX/EPA/Filippo Attili

Itaalia peaminister Giorgia Meloni hoiatas pühapäeval seoses Lampedusa saarele paari päevaga saabunud tuhandete migrantidega, et kaalul on Euroopa tulevik.

Tuneesia ranniku lähedal asuvale Lampedusa saarele tuli ÜRO rändeagentuuri andmetel selle nädala esmaspäevast kolmapäevani 199 paadiga umbes 8500 inimest, mis ületab saare enda elanike arvu.

Sedavõrd suur migrantide hulk on andnud uut hoogu vaidlustele, kuidas peaks Euroopa jagama vastutust asüülitaotlejate eest.

Pühapäeval saabus olukorraga tutvuma Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen, kes külastas koos Meloniga Lampedusa migratsioonikeskust, mis on mõeldud 400 inimesele.

"Siin on kaalul tulevik, mida Euroopa endale soovib, sest Euroopa tulevik sõltub Euroopa võimest võtta vastu suuri väljakutseid," ütles Meloni.

"Reguleerimata migratsioon on Euroopa väljakutse, mis nõuab Euroopa vastust," kinnitas ka von der Leyen ja ärgitas teisi liikmesriike migrante Itaalialt üle võtma.

Itaalia Punane Rist ütles pühapäeval, et Lampedusa migratsioonikeskuses on praegu 1500 inimest.

Üleviimine Sitsiiliale ja mandrile ei suuda hoida sammu uute saabumistega, kuid pühapäeval loodetakse veel inimesi mandrile toimetada, teatas Punane Rist.

Vabaühenduste nagu Geo Barents suured päästelaevad, mis on 11 operatsiooniga merelt ära toonud ligi 500 migranti, suunduvad suurematesse Itaalia sadamatesse. Väiksemad paadid 145 kilomeetri kaugusel asuvast Tuneesiast randuvad aga endiselt Lampedusal.

Sel aastal on Itaaliasse tulnud üle 127 000 migrandi, mis on ligi kaks korda rohkem kui eelmise aasta samal perioodil.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: