Purga: Ratase valitsus vastutab Rahvusraamatukogu puuduliku rahastuse eest

{{1694777640000 | amCalendar}}
Rahvusraamatukogu remondis
Rahvusraamatukogu remondis Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Kultuuriminister Heidy Purga (RE) ütles eelarveläbirääkimistel Vihula mõisas, et täbara olukorra eest Rahvusraamatukogu maja ehituse rahastamisel vastutab üle-eelmine, Jüri Ratase (KE) valitsus.

"Meie eesmärk oli kärbet tehes valdkonda mitte väga raputada, vaid vaadata üle oma tegevuskulud, remondifondi vähendamine, koolitused väljasõidud – kõik, mis puudutab ministeeriumi ülevalpidamist. Suuremas osas sellest me selle kärpe ka kokku saime ja olime kahjuks ühed tublimad. Me saime kokku pisut alla miljoni," rääkis Purga ERR-ile kultuuriministeeriumi tegevuskulude vähendamisest.

Kultuurivaldkonna ehitistest - näiteks pärandihoidlast või Rahvusraamatukogu uuest hoonest - rääkides, ütles Purga et nii mõnegi objekti ehitus on tänases olukorras väga raske, kui mitte võimatu.

"Tänases olukorras võib-olla need soovid ja unelmad paljuski, mis ei käi ainult pärandihoidla kohta, aga paljude teiste objektide ja soovide kohta, mul tunne küll, et need tuleb pisut ümber vaadata. Võib-olla need lahendused on teistsugused. Eesmärk võib olla sama, aga lahendused võivad olla erinevad," lausus Purga.

"Kultuuriministeeriumil endal ei ole selliseid vahendeid, millega lõpetada Rahvusraamatukogu ehituse kallinemine ja lisaks leida vahendeid sisustuseks. Ja loomulikult tuleb neid koos vaadata, sest maja võib valmis saada, aga kui sinna ei ole võimalik sisse kolida, siis on sellest vähe kasu," sõnas Purga.

Purga sõnul on olnud tegemist tohutult ambitsioonikate plaanidega, mida tänane reaalne elu lihtsalt ei kanna välja.

"Väga kahetsusväärne, et ei ole arvestatud reaalsete võimalustega ja see on küll konkreetselt üle-eelmise valitsuse (Jüri Ratase teine valitsus - toim.) vastutus, et need otsused niimoodi on tehtud. Kui rääkida Rahvusraamatukogust, siis oli teada selle ehituse eelarve suurusjärk ja täiesti teadlikult otsustati eraldada selleks vähem raha. See on mõistmatu," rääkis Purga.

Purga sõnul teeb ministeerium endast parima, et Rahvusraamatukogu ehitus ikkagi kuidagi lõpuni viia. "Ma ei saa praegu mingisuguseid garantiisid anda, kuidas seda on võimalik teha. Aga pooleli jätta seda ei ole mõistlik," sõnas Purga. 

Rääkides ERR-i uuest telekompleksist, ütles Purga, et ministeerium on otsinud võimalusi selle ehitamiseks hetkeolukorras kultuurkapitali vahenditest.

Ratas: soovitan Reformierakonnal vaadata peeglisse

Eelmine Keskerakonna esimees ja tollane peaminister Jüri Ratas ütles ERR-ile, et tema valitsuse ajal tõepoolest otsustati Rahvusraamatukogu remonti minemine ja see oli vajalik ja õige, aga Keskerakonna süüdistamine rahastamise puudulikkuses on ebaõiglane.

"Kultuuriminister Heidy Purga lähtub sellest Reformierakonna käekirjast, et kõik teised on siin maamuna peal süüdi, välja arvatud Eesti Reformierakond. See on ju selge, et kui suured ehitused kallinevad, siis nende kallinemise osas peavad ka need, kes kannavad, valitsusvastutust need lahendused leidma. Kui kultuuriminister ei suuda oma valdkonna eest seista, siis tuleb sealt ära tulla," kommenteeris Ratas ERR-ile.

"Ja Reformierakond on olnud valitsuses alates 2021. aasta jaanuari lõpust, täitnud nii peaministri kui ka rahandusministri ametikohta. Nii et ma soovitan avada kardin mis on peegli ees ja küsida kultuuriministril seal peegli ees, et kes kannab valitsusvastutust täna," lisas Ratas.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: Intervjueeris Madis Hindre

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: