Praha kõrgem kohus tühistas ekspeaminister Babiši õigeksmõistmise

Tšehhi endine peaminister Andrej Babiš.
Tšehhi endine peaminister Andrej Babiš. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Praha kõrgem kohus tühistas alama astme kohtu otsuse, millega oli mõistetud õigeks endine peaminister Andrej Babiši, keda süüdistati Euroopa Liidu toetusrahade omastamises kahe miljoni euro ulatuses.

Kohus saatis asja tagasi Praha munitsipaalkohtusse, selgub reedel kohtudokumentide andmebaasis avaldatud teabest.

Kõrgem kohus langetas otsuse neljapäeval.

Kohtuasi puudutab farmi nimega Kurepesa, mis hakkas saama väikefirmadele mõeldud Euroopa Liidu toetusi, kui Babiš eraldas selle 2007. aastal talle kuuluvast toiduainete, kemikaalide ja meediaga tegelevast valdusfirmast Agrofert ja andis selle oma perekonnaliikmetele. Hiljem liideti Kurepesa taas Agrofertiga.

Toetused olid mõeldud keskmise suurusega ja väikeettevõtetele ning umbkaudu 250 firmast koosnenud konglomeraat Agrofert ei oleks neid saanud. Hiljem andis Agrofert toetussummad tagasi.

Praha munitsipaalkohus mõistis jaanuaris õigeks ka Babiši endise abi Jana Nagyova, kes oli toetustaotlusele alla kirjutanud.

Babiš ei tunnistanud süüd ja väitis korduvalt, et talle esitatud süüdistused on poliitiliselt motiveeritud.

Uue kohtuprotsessi aeg ei ole teada.

Miljardär Babiši populistlik erakond ANO kaotas 2021. aasta parlamendivalimised ja on praegu opositsioonis. Babiš ise kandideeris jaanuaris presidendiks, aga kaotas erukindral Petr Pavelile.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: