Meedia: Kadõrovile tehtud neerusiirdamine ebaõnnestus

{{1695040980000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Venemaa Tšetšeenia vabariigi juhile Ramzan Kadõrovile tehti Moskva ühes haiglas neerusiirdamine, kuid tema organism ei võtnud võõrast organit omaks, teatas Ukraina uudistekanal Obozrevatel tšetšeenia diasporaast pärit infole viidates. Vene presidendi Vladimir Putini liitlane on endiselt kriitilises seisundis.

Obozrevateli andmeil valmistutakse Kadõrovile, kes on suurema osa ajast teadvuseta, tegema uut siirdamisoperatsiooni.

Aeg-ajalt tuleb Kadõrov siiski teadvusele ning siis käivad tema juures ta liitlased, et arutada võimujagamist tema järeltulijate vahel, kirjutas Obozrevatel.

Sotsiaalmeedias levisid juba pühapäeva õhtul teated, et Moskva keskhaigla juures oli märgata väga kallite autode saabumist, mis olid kas Tšetšeenias väljastatud numbrimärkidega või muude Vene numbrimärkidega, aga milles sõitjad olid tšetšeenid. Kui tavakülastajaid otsitakse haigla pääslas läbi, siis tšetšeenid said takistamatult siseneda.

Ukraina luure teatas juba laupäeval, et Kadõrovi tervislik seisund on oluliselt halvenenud ning et ta on juba mitu päeva koomas olnud. Märgiti, et ta toodi lennukiga Moskvasse, kuid sealsed arstid ei suutnud teda aidata, misjärel saadeti Kadõrov Tšetšeeniasse tagasi. Varem olid nad plaaninud toimetada ta välismaale ravile, tõenäoliselt Araabia Ühendemiraatidesse.

Mõttekoda Sõjauuringute Instituut (ISW) märkis oma ülevaates, et Vene inforuumis väljendatud mure Kadõrovi seisundi pärast viitab Putini sõltuvusele Kadõrovist Tšetšeenia stabiilsuse säilitamisel. Kremli juht kardab destabiliseerumist Tšetšeenias, kui Kadõrov peaks võimult kaduma.

ISW analüütikud usuvad, et Kadõrovi režiimi destabiliseerimine Tšetšeenias oleks Putini režiimile tõsine löök. Seda osaliselt ka seetõttu, et praeguse režiimi kehtestamine Tšetšeenias jõhkra ja verise sõja kaudu mängis olulist rolli Putini varases populaarsuses ja võimu kindlustamisel Venemaal.

Obozrevatel märkis ka, et Tšetšeenias jäi salapärastel asjaoludel kadunuks endine vabariigi tervishoiuminister ja Ramzan Kadõrovi isiklik arst Elhan Suleimanov. Väidetavalt sattus erialalt onkoloog Suleimanov kahtluse alla Tšetšeenia liidri mürgitamises, misjärel ta 2022. aasta oktoobris jäljetult kadus.

Ukraina analüütik: Kadõrovi surm tooks suured segadused

Ramzan Kadõrovi surmaga kaasnev segadus võib lisaks ebastabiilsusele Tšetšeenias tuua kaasa ka kuritegevuse uue laine kogu Venemaal, leiab mõttekoja Ukraina Tuleviku Instituut tegevdirektor Vadim Denissenko, kelle hinnanguid vahendas Ukraina uudisteagentuur UNIAN.

Analüütik meenutas, et maailmas on teada juhtumeid, kus poliitikuid hoitakse kuude või isegi aastate kaupa koomas, aga ei lasta neil surra. Ta tõi näitena Palestiina Vabastusorganisatsiooni (PVO) ja hilisema Palestiina Omavalitsuse juhi Yasser Arafati, kes maeti alles siis, kui kõik temaga seonduvad finantsprobleemid olid lahendatud. Denissenko viitas, et teadaolevalt oli Arafati pangakonto ja Palestiina eelarve justkui kaksikud.

Ka Kadõrovi juhtumis on ilmselt suurem osa küsimustest seotud rahavoogudega, usub Denissenko.

Teiseks viitas ta, et president Putin on korduvalt andnud mõista, et ei näe Kadõrovi klannile Tšetšeenias asendust. Suure tõenäosusega pakutakse välja mudel, kus Kadõrovi poeg kuulutatakse tema võimujärglaseks mingisuguse nõuandva ametikohaga, kuid tema alluvusse määratakse Kadõrovi klannist regent. Sellel mudelil on oma tohutud miinused ja see võib ka lihtsalt ebastabiilseks osutuda, kuid praegu on Kremli jaoks oluline stabiilsus üleminekufaasis, märkis Denissenko.

Kolmandaks ei ole aga peamine lahinguväli mitte Tšetšeenia, vaid kogu Venemaad läbivad rahavood, milles Kadõrov tegutses vahekohtunikuna. Kõik see – narkootikumidest legaalsete ärideni – toodab miljardeid sularaha, mis võimaldas ta ülal pidada oma ihukaitset ja palju muud olulist oma võimu kindlustamiseks.

Nüüd võib Venemaa sattuda olukorda, kus need vood jagatakse totaalselt ümber. Nende pärast hakkavad kisklema erinevad jõuametkonnad ja mõjukeskused, püüdes neid oma kontrolli alla saada. See tähendab, et Venemaa võib olla suure varade kuritegeliku ümberjagamise lävel.

Neljandaks pole veel selge, mida Kreml hakkab peale Kadõrovi eraarmeega. Seal on kaks võimalust: jätta kõik muutmata või teha selle armee hävitamiseks välksõda, tõdes Denissenko. Küsimus on selles, mis osutub tugevamaks: hirm destabiliseerumise ees või soov Tšetšeenia tasalülitada.

Ja lõpuks toob Denissenko välja, et Kadõrov mängis moslemite peamise kaitsja rolli mitteformaalsel suhtlemisel Lähis-Ida jõukeskustega. See on tema tegevuses eraldi vektor ja siiani on täiesti ebaselge, kes ja kas üldse selle niši hõivab.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Obozrevatel.com, UNIAN

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: