Putini kriitik Kara-Murza viidi Siberi vanglasse

Kara-Murza kohtuotsuse kuulutamisel Moskvas tänavu juulis.
Kara-Murza kohtuotsuse kuulutamisel Moskvas tänavu juulis. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Maxim Shemetov

Riigireetmise ja Venemaa Ukraina-vastase agressiooni hukkamõistmise eest 25-aastase vanglakaristuse saanud Vene opositsioonipoliitik Vladimir Kara-Murza saabus karistust kandma Siberi range režiimiga vanglasse, ütles pühapäeval tema advokaat.

Briti ja Vene topeltkodakondsust omavale Kara-Murzale sai ebatavaliselt pikk karistus osaks tänavu aprillis ning paljud maailma liidrid on kutsunud üles teda vabastama.

"Vladimir Kara-Murza toodi karistust kandma Omski rangeima režiimiga kolooniasse IK-6," kirjutas tema advokaat Vadim Prohhorov Facebookis.

"Ta pandi otsekohe isoleeritud üksikkongi".

Venemaa karistussüsteemil kulub sageli nädalaid, et viia vangid üle riigi kaugel asuvatesse vanglatesse, kusjuures transiitvangi asukoht on sageli teadmata ja ta peatub erinevates vanglates.

"Kogu teekond Moskvast Omskisse kestis 21. sajandil mitte vähem kui kolm nädalat," ütles Prohhorov, lisades, et Kara-Murzad hoiti "mitu päeva" Samara kesklinna isolatsioonikambris".

Prohhorovi sõnul seab 42-aastase mehe paigutamine sellistesse kambritesse ohtu tema hapra tervise.

Opositsionääril on tõsine närvihaigus polüneuropaatia, mis on advokaatide sõnul aastatel 2015 ja 2017 tehtud kahe mürgitamiskatse tagajärg. 

Putini kriitik Aleksei Navalnõi arreteeriti 2021. aasta jaanuaris pärast naasmist Saksamaalt, kus ta viibis ravil seoses mürgitamisega, mille tõttu oleks ta peaaegu oma elu jätnud.

Aasta tagasi vahistatud Kara-Murza on nimetatnud süüdistusi poliitilisteks ning võrreldnud enda kohtuprotsessi  Stalini-aegsete näidisprotsessidega. 

Kara-Murza oli opositsioonijuhi Boriss Nemtsovi lähikondlane. Nemtsov lasti 2015. aastal Kremli lähedal maha. Ta on seotud ka president Vladimir Putinit arvustanud endise oligarhi Mihhail Hodorkovskiga. 

Toimetaja: Barbara Oja

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: