Riigikogu hääletas uurimiskomisjoni loomise maha

{{1695840000000 | amCalendar}}
Kaja Kallas riigikogus.
Kaja Kallas riigikogus. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Riigikogu ei toetanud peaminister Kaja Kallase abikaasa osalusega ettevõtte Venemaa-suunalise äritegevuse asjaolude uurimiseks uurimiskomisjoni moodustamist.

Eelnõu tagasi lükkamise poolt hääletas 52 ja vastu 16 rahvasaadikut.

Põhiseaduskomisjon otsustas ülemöödunud nädalal mitte toetada peaminister Kaja Kallase abikaasa osalusega ettevõtte Venemaa-suunalise äritegevuse asjaolude uurimiseks uurimiskomisjoni moodustamist, kuid selle üle pidi hääletama ka riigikogu täiskogu.

Eelnõu oli plaanis võtta riigikogu päevakorda möödunud teisipäeval, kuid jäi möödunud nädala päevakorrast välja, olenemata sellest, et see esitati õigel ajal.

Opositsioonilise Keskerakonna fraktsiooni esimees Tanel Kiik ütles päras eelnõu tagasilükkamist, et peaministri abikaasa osalusega ettevõtte Venemaa-suunalise äritegevuse asjaolude uurimiseks on selge vajadus ja ühiskondlik tellimus, kuid paraku takistab seda koalitsioon.

"Peaminister ja seotud ettevõtjad ei ole andnud Venemaa-suunaliste vedude kohta ammendavaid vastuseid ning Keskerakonna kindel veendumus on, et vajaliku selguse loomiseks tuleb moodustada uurimiskomisjon. Kahetsusväärsel kombel hääletasid valitsuskoalitsiooni saadikud selle maha, mis näitab, et Reformierakonna, Eesti 200 ja SDE saadikud annavad valitsusjuhi tegevusele vaikiva heakskiidu," rääkis Kiik.

Kaja Kallas on käinud riigikogu komisjonide istungitel valikuliselt ning laenulepingute ja majanduslike huvide deklaratsioonide kohta antud vastukäivad selgitused on segadust vaid suurendanud, tõdes Kiik.

Uurimiskomisjonil oleks õigus kutsuda komisjoni ette isikuid ning nõuda oma ülesannete täitmiseks vajalikke andmeid ja dokumente. "Seejuures on kutsutu kohustatud ilmuma, andma selgitusi ning vastama küsimustele," ütles Kiik. "Uurimiskomisjoni kutse peale mõjuva põhjuseta ilmumata jätmise, andmete või dokumentide esitamata jätmise või selgituste andmisest või küsimustele vastamisest keeldumise eest karistatakse kuni 300 trahviühiku suuruse rahatrahviga."

"Küsitluste põhjal toetab Kaja Kallase tagasiastumist jätkuvalt kaks kolmandikku inimestest. Kahjuks on Eesti välis- ja julgeolekupoliitika saanud tõsise ning ajas kasvava mainekahju," sõnas Kiik.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: