Carlsberg kandis maha kõik oma Vene varad

Carlsbergi õllepudelid Peterburis asuvas baaris
Carlsbergi õllepudelid Peterburis asuvas baaris Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Alexander Demianchuk

Taani õlletootja Carlsberg kandis maha kõik oma Venemaal asuvad varad ning lõpetas lepingud, mis lubasid kohalikul tütarfirmal Carlsbergi toodangut müüa.

Carlsbergi otsus sündis kolm kuud pärast seda, kui Moskva võttis enda kontrolli alla Carlsbergi Baltika tehased. 

Carlsberg teatas, et ei näe enam mingit lahendust, kuidas firma saaks läbirääkimiste teel Venemaalt lahkuda. Carlsberg teatas juba 2022. aasta märtsis, et müüb oma Venemaal asuva Baltika tehase. 

2023. aasta juunis teatas Carlsberg, et leidis oma tütarfirmale ostja. Asjaga kursis olevad inimesed ütlesid, et Carlsberg tahtis Baltika müüa Venemaa firmale Arnest.  Kuu hiljem võttis aga Moskva Baltika enda kontrolli alla. Baltikat hakkas siis juhtima Vladimir Putini kauaaegne tuttav Taimuraz Bollojev. 

Bollojev ei teinud Baltikas suuri ümberkorraldusi. Ta väitis ka esialgu, et on valmis maksma tehase eest sama hinda, mida lubas Arnest. 

Carlsberg ostis osaluse Baltikas 2000. aastal, kontserni kogutulust moodustas Baltika üheksa protsenti, vahendas Financial Times

Pole selge, miks Moskva just Carlsbergi tütarfirma riigistas. Taani õlletootja suurim rivaal Heineken teatas augustis, et müüb oma seitse õlletehast Venemaal ühe euro eest Arnestile. Heineken kandis tehingu käigus siiski 300 miljoni euro suurust kahjumit.  

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: