Autoekspert: riik annab automaksuga kaks sõnumit

Riik annab kavandatava mootorsõidukimaksuga tarbijatele kaks käitumissuunist, ütles autoekspert Raido Toonekurg.

"Üks on seotud registreerimistasuga: kui te soetate auto, siis soetage võimalikult säästlik [auto], soovitavalt elektriauto. Ja teine, mis on seotud aastamaksuga, et auto on ikkagi asi, mille tarbimise eest tuleb maksta. Need on minu arust kaks suurt loogikat, millega tasub arvestada, millega saab iga nelja aasta tagant valimistel siis kas olla nõus või mitte olla," rääkis Toonekurg kolmapäeval "Terevisioonis".

Toonekurg rääkis konkreetsete autode kohta koostatud automaksu kalkulatsioone kommenteerides, et registreerimismaksu puhul on toodud saastemäära vahemikud 1-117 grammi kilomeetri kohta, sealt edasi kuni 150 grammini ning sellest veel suurem CO2 heitme määr.

"Tegelikult üks õppetund siin tarbijale ongi see - näiteks mina olen palju kokku puutunud Prantsuse automüüjate ja klientidega ning seal on see number inimestel väga selge. Ehk et see ongi nüüd see, mille kaudu hakatakse rohelisemat mõttelaadi edasi viima," tõdes ta.

"Ja üks pragmaatiline tähelepanek siin on veel, et ka ühe auto margi ja mudeli lõikes sõltub varustusest ja mootorist CO2 heide ehk et alati, kui te hakkate uut autot soetama, tasub seda tähelepanelikult vaadata. Ka näiteks isegi autovelgede suurus mõjutab seda," lisas Toonekurg.

Samuti on automaksu baastasu juures oluline auto täismass, rõhutas ta. "Need piirid on paika pandud sooviga nügida inimesi ikkagi tarbima väiksema CO2-ga ja väiksema massiga autot, kuna need mõlemad mõjutavad saastet," rääkis Toonekurg.

Ekspert rääkis ka sellest, et ilmselt 2025. aasta alguses, kui automaks kehtima hakkab, tuleb ka rohkem selgitusmaterjali, mille põhjal saavad nii tarbijad kui ka automüüjad endale selgeks teha kõik automaksu ja registreerimistasu detailid. Tema sõnul tõstab lähenev automaks kindlasti ka inimeste teadlikkust sõidukite keskkonnamõju kohta.

"Ma arvan, et kindlasti toob see juurde teadlikkust ja kindlasti mõjutab autoturgu, sest need, kellel on otsustamise koht, et ma ostangi näiteks järgmiseks neljaks-viieks aastaks veel ühe diisel- või bensiinimootoriga auto, enne, kui ma elektriauto vastu seda vahetan, siis need satuvad suhteliselt ühte kohta ja Eesti riigil on selge sõnum rahvale, et tema seda pooldab, kuigi see võib olla palju kallim ja kulukam. Et liigume natuke sinna Skandinaavia poole, kus meie elu on kallim, aga puhtam," ütles Toonekurg.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: