Slovakkias kaalukeeleks olev erakond eelistab koalitsiooni venemeelse Ficoga

Erakonda Hlas juhtiv endine Slovakkia peaminister Peter Pellegrini suhtlemas meediaga valimiste õhtul
Erakonda Hlas juhtiv endine Slovakkia peaminister Peter Pellegrini suhtlemas meediaga valimiste õhtul Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Eva Korinkova

Teisipäeval teatas kaalukeeleks oleva erakonna Hlas juht Peter Pellegrini, et tema eelistab koalitsiooni moodustamist vastuolulise vasakpopulistliku poliitiku Robert Ficoga. See otsus sillutab teed Ukraina abistamisse tõrksalt suhtuva koalitsiooni moodustamisele Slovakkias.

Slovakkia 30. septembril toimunud valimiste tulemustest selgus, et ükskõik mis võimalik koalitsioon peab sisaldama valimistel 14,7 protsendiga häältest kolmanda koha saanud vasaktsentristlikku erakonda Hlas (Hääl).

Nii valimistel 23 protsendi häältega esikoha saanud ekspeaminister Robert Fico juhitud vasakpopulistlik erakond Smer-SD kui ka 18-protsendise häältesaagiga teiseks jäänud liberaalne erakond Progressiivne Slovakkia lootsid Pellegrini toetusele.

Nüüd aga teatas Pellegrini, et tema erakond peab edaspidi koalitsiooniläbirääkimisi ainult Smeri ja parempopulistliku Slovakkia Rahvusparteiga (SNS). Viimane pääses napilt parlamenti 5,6 protsendi häältega.

Kokku kolmel erakonnal oleks 79 kohta riigi 150-kohalises parlamendis, kusjuures Smer ja SNS toetavad mõlemad Ukraina abistamise lõpetamist.

Pellegrini teatas ühtlasi, et tema erakond lõpetab igasugused kõnelused teiste erakondadega, kelle hulgas on Progressiivne Slovakkia ja kristlikud demokraadid (KDH).

"Läbirääkimiste tulemusel peaks sõlmitama ministriportfellide jaotusega koalitsioonileping, mis tooks välja ka uue valitsuse prioriteedid," ütles Pellegrini.

Hlasi juht seletas oma otsust sellega, et "koostöö liberaalide ja konservatiividega oleks liiga konfliktne".

Peter Pellegrini oli aastatel 2018–2020 Slovakkia peaminister, toona esindas ta erakonda Smer. Pärast Smeri valimiskaotust lahkus aga Pellegrini koos mõttekaaslastega erakonnast ning moodustas Hlasi. Põhjusteks tõi Pellegrini toona Smeri juhi Robert Fico ümber keerelnud skandaale.

Liberaalsed ja konservatiivsed erakonnad peavad Ficot seotuks uuriva ajakirjaniku Ján Kuciaki mõrvaga, mille järel astus Fico peaministri toolilt tagasi. Kuciak uuris võimuparteidega seotud korruptsioonikahtlustusi.

Nüüd aga otsustas Pellegrini koos oma endise mentoriga ühise valitsuse moodustamise kasuks, mis tagab, et Robert Ficost saab uuesti Slovakkia peaminister. Varem pidas Fico seda ametit aastatel 2006 kuni 2010 ning 2012 kuni 2018.

Fico lubas lõpetada Ukrainale relvaabi saatmise ja ta ei toeta sanktsioone Venemaa vastu.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: