Riigikantselei: peaminister Kallas sai libakõne Aafrika Liidu nimel

{{1697211060000 | amCalendar}}
Peaminister Kaja Kallas.
Peaminister Kaja Kallas. Autor/allikas: Stenbocki maja

Riigikantseleil on alus kahtlustada, et mitmed Euroopa liidrid on saanud libakõned Aafrika Liidu nimel. Ka Eesti peaministril Kaja Kallasel oli septembris videokõne isikuga, kes esitles end Aafrika Liidu Komisjoni esimehe Moussa Fakina.

Riigikantselei sai reede teises pooles Aafrika Liidult kinnituse, et kõnes peaministriga ei osalenud Moussa Faki.

Valitsuse kommunikatsioonibüroo direktori Rasmus Ruuda sõnul kontrollitakse eelnevalt igat välisriigi kontakti. "Riigikantselei täiustab töökorraldust, et sarnased juhtumid enam ei korduks," lausus ta.

Septembris toimunud kõnes räägiti olukorrast Nigeris ja Saheli piirkonnas ning samuti toidujulgeolekuga seotud teemadest. Samuti räägiti julgeolekust Euroopas, sealhulgas Venemaa sõjakuritegudest Ukrainas. Peaminister keskendus kontaktis Venemaa narratiivide ümberlükkamisele ning esitas kõnes Eesti ametlikke ja avalikke seisukohti.

Kõne juures viibisid riigikantselei ja välisministeeriumi nõunikud.

Aafrika Liit märkis oma avalduses, et nende teada on paljud riigivõimud langenud libakõnede ohvriks, mida on riigijuhtidega meili teel kokku lepitud, kasutades liba-aadresse.

Aafrika Liidu sõnul on neil kahju, et sellised juhtumid aset leidsid ning liit soovib tagasi kutsuda kõik valelt meiliaadressilt tehtud ettepanekud kõrgel tasemel vestlusteks.

Kõne said ka soomlased

Kolmapäeval sai teatavaks, et Soome välisministeerium alustas uurimist pärast seda, kui ka varem lääneriikide juhte petukõnedega kimbutanud Vovan (Vladimir Kuznetsov) ja Lexus (Aleksei Stoljarov) avaldasid salvestuse vestlusest väliminister Elina Valtoneniga. Ka nemad helistasid ühe Aafrika poliitiku nimel.

""Välisministeerium uurib pettust. Välisminister Elina Valtonen rääkis videolingi vahendusel isikuga, kes ei olnud sama isik kui videol. Välisministeerium tugevdab oma protseduure, et vältida sarnaseid olukordi tulevikus," teatas Soome välisministeerium.

Ministeerium rõhutas, et videokõne ja selle korraldamine on tavaline ega äratanud kahtlust ning vestluse käigus ei avaldanud välisminister konfidentsiaalset ega salastatud teavet.

Vovan ja Lexus teatasid ka, et Aafrika mandri esindaja nimel vestlesid nad Rootsi kaitseministri Paul Jonsoni ja välisminister Tobias Billströmiga, vahendas rus.err.ee.

Toimetaja: Marko Tooming, Viktor Solts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: