Paide kohtu- ja riigimaja hakkavad ilmestama keraamilised tuvid

Mai Sööt-Arslani võidutöö
Mai Sööt-Arslani võidutöö "Tuvid" Autor/allikas: RKAS

Paide kohtu- ja riigimaja hakkab ilmestama Mai Sööt-Arslani poeetiline installatsioon "Tuvid", mis valiti välja 21 kavandi hulgast ja mille maksumus käibemaksuta on 63 500 eurot.

Keraamiline installatsioon "Tuvid" valmib 2024. aasta suvel. Žürii hinnangul vääristab kaheksast keraamilistest tuvist koosnev poeetiline installatsioon ruumi.

"Valged, siidmati glasuuriga viimistletud keraamilised tuvid astuvad riigimaja külastajaga mängulisse dialoogi. Ruumi hõivanud tuvid toovad väliruumi siseruumi, installatsioon kasutab väga hästi ära fuajee nelja seinapostamendi potentsiaali," märkis žürii.

Riigi Kinnisvara riigimajade programmi juhi Maivi Suurmäe sõnul rõhutab seinapostamentidele maandunud valgetest rahutuvidest installatsioon kohtu- ja riigimaja ühte eesmärki – aidata erinevatesse olukordadesse tuua selgust, lahendusi ja meelerahu.

"Kui Paide kohtu- ja riigimaja tühje postamente nägin, mõtlesin kohe tuvidele. Nad on meistrid tühjade kohtade hõivamises. Tuvides on ühendatud püha, puhas ja kõrgem ning madal, igapäevane ja argine – nagu meis kõigis," kirjeldas Sööt-Arslan oma võidutöö idee sündi.

Mai Sööt-Arslan on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli maali ja maalingute restaureerimise eriala ning Eesti Kunstiakadeemia interdistsiplinaarsete kunstide magistriõppe.

Teise koha pälvis Margus Tammiku ja Eva Undi ruumi elavdav neljast portselanfiguurist koosnev kavand "Neli kuningannat". Kolmanda koha saavutas Rene Reinumäe seinapostamentide õunapuulehe motiivist inspiratsiooni ammutav skulptuurigrupi kavand "Õunademokraatia".

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid žürii esimees, Paide kohtu- ja riigimaja rekonstrueerimisprojekti sisearhitekt Liisi Murula-Kerstna, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Leena Kuutma ja Tanja Muravskaja, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Maria Arusoo ja Marten Esko ning RKAS-i esindaja Maivi Suurmäe. Lisaks osalesid žürii töös hääletusõiguseta ekspertidena Muinsuskaitseameti Järvamaa nõunik Madis Mikkor ja RKAS-i kinnisvaraarenduse projektijuht Priit Püss.

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt ühe protsendi eest soetada kunstiteoseid. Kunstiteoste hinna ülempiir on alates 2021. aastast 110 000 eurot.

Mai Sööt-Arslani võidutöö "Tuvid" Autor/allikas: RKAS
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: