Grünthal astus EKRE-st välja
Kütusekaardi kasutamise tõttu kriitika alla sattunud riigikogu liige Kalle Grünthal teatas, et esitas avalduse EKRE-st lahkumise kohta. EKRE esimehe Martin Helme hinnangul peaks Grünthal sellise otsuse järel ka riigikogust lahkuma, kuid kolmapäeva lõuna ajal ei olnud Grünthal sellist avaldust teinud.
Päev enne seda, kui Grünthal teatas erakonnast lahkumisest, esitas Äripäeva ajakirjanik Grünthalile riigikogus küsimusi selle kohta, kuidas ta kolme aasta vältel sai kokku 26 000 euro ulatuses eluasemekulude hüvitist. Ajaleht külastas Grünthali hüvitise saamiseks deklareeritud korterit, mille omanik ei osanud riigikogu liikmest üürilise kohta midagi öelda ja kinnitas, et mees seal ei ela.
EKRE esimees Martin Helme kommenteeris sotsiaalmeedias, et Äripäeva ajakirjanik käis vales korteris. "Kalle Grünthal andis täna teada, et seoses tema vastu suunatud meediakampaaniaga astub ta erakonnast välja. Ühtlasi lahkub ta meie fraktsioonist riigikogus. Meediakampaania koosneb suuresti muidugi libauudistest, näiteks suur "skandaal" sellest, et ta ei elavatki korteris, mida Tallinnas üürib, on tekitatud selle pealt, et ajakirjanik käis valel aadressil," kirjutas Helme.
Grünthal andis sotsiaalmeedias teada, et vaid EKRE seisab Martin Helme juhtimisel tõeliselt rahva huvide eest ning ilmselgelt on vaja valitsusele ebameeldivaks muutunud EKRE saadikud poliitiliselt areenilt kõrvaldada.
"Lähtudes eeltoodust olen seisukohal, et ma ei saa EKRE liikmena enam jätkata, sest kõik minuga seonduv kahjustab ka EKRE mainet. Käesolevaga annangi teada, et esitasin täna isikliku avalduse Eesti Konservatiivsest Rahvaerakonnast lahkumise kohta."
Ta selgitas, et on alates eelmisest nädalast olnud meedia ülivõimsa tähelepanu all seoses kuluhüvitiste teemaga, mis seonduvad kütusekaardi kasutamisega. Grünthali hinnangul on tegemist taktikalise infooperatsiooniga, millel on vähemalt kaks eesmärki.
"Esiteks, juhtida tähelepanu kõrvale Kaja Kallase Venemaa-äridelt ja teiseks täna algavast riigieelarve menetluselt, mis on üdini Eesti rahva ja riigi vaenulik ning mida on kergem menetleda, kui inimeste tähelepanu on suunatud mujale.
Tähelepanuväärne on ka asjaolu, et erinevate tõusetunud skandaalide puhul algatatakse ja toimub kriminaalmenetlus vaid EKRE saadikute suhtes."
EKRE esimees Martin Helme ütles "Aktuaalsele kaamerale", et tema jaoks tuli Grünthali otsus erakonnast lahkuda üllatusena. Helme lisas, et riigikogus jätkamise või mittejätkamise otsuse saab teha vaid Grünthal, kuid tema hinnangul peaks Grünthal parlamendist lahkuma.
Äripäev kirjutas eelmisel nädalal, et Kalle Grünthal tangib ebaloomulikult palju kütust. Eesti Ekspress avastas hiljem, et Grünthal teeb seda väidetavalt ajal, mil ta istub hoopis riigikogu suures saalis.
Kalle Grünthal pääses riigikogusse asendusliikmena pärast seda, kui Jaak Madison otsustas jätkata Euroopa Parlamendis. Madison ise andis Pärnu Postimehe teatel Grünthali tegevusele kriitilise hinnangu.
"Kui hakkad 4000-eurose palga juures 100 euro pärast nihverdama, oled paras mölakas," ütles Madison Pärnus Estonia spaa konverentsisaalis toimunud kohtumisel erakonnakaaslase küsimusele vastates.
Madison ütles Pärnu Postimehele, et saab aru, kui Grünthali lähemad võitluskaaslased teda kaitsevad, aga tema arvates ei saa sellist raha kasutamist kuidagi õigustada. "Iga inimene peaks aru saama, et ta ei ole puutumatu," ütles Madison.
Äriregistri andmetel on Grünthal EKRE liige 14. märtsist 2017. Kolmapäeva, 18. oktoobri pärastlõunal ilmus äriregistrisse ka kinnitus Grünthali EKRE-st lahkumise kohta.
Aastatel 2002–2005 kuulus Grünthal Res Publicasse.