Kultuurikomisjon: ERR saab telekompleksi ehituseks raha kultuurkapitalist

Uue telemaja konkursi võidutöö.
Uue telemaja konkursi võidutöö. Autor/allikas: Kadarik Tüür Arhitektid

Kultuurkapitali seadust muudetakse viisil, et täiendava riiklikult tähtsa kultuuriehitisena saaks rajada Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) telekompleksi, ütles riigikogu kultuurikomisjoni esimees Heljo Pikhof.

"Kultuurikomisjon võttis teisipäeval vastu otsuse, et liigume edasi kultuurkapitali- ja hasartmänguseaduse muutmise eelnõudega, mis tähendab, et viime need riigikogu suurde saali. Algatame nende eelnõudega kaks väga olulist muudatust," sõnas Pikhof.

"Kultuurkapitali seadust muutes saaks lisaks viiele riiklikult tähtsale kultuuriobjektile rahastada kultuurkapitali eelarvest veel ühte olulist kultuuriehitist, tingimusel, et kultuurkapitalil on raha ja kuuenda kultuuriobjekti lisamine ei halvendaks seniste objektide ehitamist," ütles Pikhof kolmapäeval.

Pikhofi sõnul on kultuurikomisjon ühel meelel, et täiendav riiklikult tähtis kultuuriobjekt peaks olema ERR-i telekompleks.

Täiendava kultuuriobjekti lisamine nimekirja toimub teistmoodi, kui käis senise viiest ehitisest koosneva nimekirja moodustamine. "Siis otsustas riigikogu suur saal. Täiendava kultuuriobjekti otsustab aga kultuuriminister Heidy Purga, kes tuleb oma ettepanekuga riigikogu kultuurikomisjoni, ja kui kultuurikomisjon kiidab tema ettepaneku heaks, siis läheb kultuuriminister sellega edasi kultuurkapitali," sõnas Pikhof.

Kultuurikomisjoni aseesimees Tõnis Lukas toonitas, et kultuurkapitali nõukogu saab uuele objektile toetuse eraldada juhul, kui kapitalil on selleks piisavalt raha ja see ei mõjuta riigikogu otsusega kinnitatud riikliku tähtsusega kultuuriehitiste valmimist.

"Ükskord juba plaani võetud vajalikud ehitised tuleb ära teha. Selleks tuleb kultuurkapitali nõukogul eelnõu järgi esitada riigikogule kord aastas kirjalik aruanne, et parlamendil oleks kindlus, et ehitus ja rahastamine sujub. Kui lisatud hoone saab valmis, võib valida järgmise kultuuriehitise tingimusel, et eelmisele objektile on kõik väljamaksed tehtud," toonitas Lukas.

Teine osa teisipäeval kultuurikomisjonis arutlusel olnud eelnõust ehk hasartmänguseaduse muutmise eelnõu on see, et kui seni said loometöötajad kultuurkapitalilt toetust, siis nüüd hakatakse neile maksma loometöö tasu.

Muudatusega tekib kultuuritöötajatel õigus sotsiaalsetele garantiidele, mida vabakutselised kultuuritegijad on pikka aega nõudnud. "Kultuurkapitali makstav loometöötasu vormistatakse käsunduslepinguga, mis tagab tasu saajale nii ravi-, pensioni- kui ka töötuskindlustuse. Loometööks ette nähtud tasu jagatakse loomeperioodi kuude arvuga ja makstakse välja igas kuus. Nii saab inimene püsiva sissetuleku ning sellega seonduva sotsiaalkaitse kogu tegevuseks vajaliku aja jooksul," selgitas Pikhof.

Kommenteerides seaduste vastuvõtmise ajakava, ütles Pikhof, et kui poleks praeguseid seisakuid riigikogus, saaks need vastu võtta juba sel aastal.

Tallinna linnavalitsus kehtestas tänavu mais ERR-i uue telemaja detailplaneeringu, millega rajatakse raadiomaja ja uudistemaja vahelisele praegusele parkimisplatsile uus telekompleks.

Detailplaneeringu linnaehitusliku idee alus on 2018.–2019. aastal läbi viidud ideekonkursi võitnud Kadarik Tüür Arhitektid OÜ töö "Roheline lina". Uue telemaja ehituse hinnanguline maksumus on umbes 65 miljonit eurot.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: