Foto: gaasitoru ületanud Hiina laeval on puudu ankur

Newnew Polar Bear Arhangelskis ning vasak ankur on puudu
Newnew Polar Bear Arhangelskis ning vasak ankur on puudu Autor/allikas: Viltaly V. / fleetphoto.ru/Yle

Soome rahvusringhääling Yle jagas 22. oktoobril tehtud fotot, mis näitab, et Hongkongi lipu all seilava konteinerlaeva Newnew Polar Bear vasakul küljel on ankur puudu. Sama laev sõitis ööl vastu 8. oktoobrit üle veealuse gaasitoru ning jäi vahetult enne selle ületamist hetkeks seisma.

Gaasitoru kahjustus selgus 8. oktoobril. Soome uurimine keskendub Hiina Newnew Polar Bear konteinerlaevale. Uurimine on juba kinnitanud, et kahjustuse põhjustas väline mehaaniline jõud. Meedias arutatakse nüüd üha rohkem ankruteooriat.

22. oktoobril avaldati Vene veebilehelel Fleetphoto.ru foto. Seal on näha konteinerlaeva Newnew Polar Bear. Laev paikneb siis Arhangelskis ning laeva vasakul küljel on ankur puudu. Yle ei suutnud selle foto tõepärasust kinnitada ega ümber lükata. 

Piltidele juhtis tähelepanu ka kapten Mikko Heikkilä, kes leiab, et ankruteooriaga seotud väited võivad tõele vastata. Kui ankur oleks kogemata kukkunud ja tabanud gaasitoru, siis see oleks võinud toru tõsiselt kahjustada. Kui aga eesmärgiks oleks olnud toru tahtlik kahjustamine, siis oleks see tegu võtnud aega. 

"Teoreetiliselt tasandil võin öelda, et kui seda teha meelega, siis ma peataks kõigepealt laeva. Siis langetaksin ankru. See võtab aega, kuid kui teha seda tormakalt, siis kaasneks sellega palju riske," ütles Heikkilä. 

Ajaleht Helsingin Sanomat kirjutas esmaspäeval, et Newnew Polar Bear jäi vahetult enne veealuse gaasitoru ületamist hetkeks seisma.

Üks teooria gaasitoru kahjustamise kohta on, et ankur võis lohiseda ning lõpuks kahjustas gaasijuhet. Soome keskkriminaalpolitsei (KRP) teatas, et leidis merest raske eseme. Teoreetiliselt võib see objekt olla ankur.

Newnew Polar Bear jõudis 9. oktoobril Peterburi sadamasse. Siis on laevast ka pilt, kus selle ankrukett on lastud vette. Laev oli aga sildunud ja tavaliselt pole siis vaja ankrut vette lasta. Pildil on näha ankruketti, seega on võimalik, et ülejäänud osa on puudu.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: Yle

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: