X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Suitsiidiabi pakkunud Paul Tammert sai prokuratuurilt süüdistuse

{{1698302760000 | amCalendar}}
Paul Tammert
Paul Tammert Autor/allikas: ERR

Lõuna ringkonnaprokuratuur saatis kohtusse kriminaalasja, milles esitas Paul Tammertile süüdistuse ebaseaduslikus tervishoiuteenuse osutamises. Tammertit ehitas ja rentis soovijatele seadet, millega on inimesel võimalik endalt elu võtta.

"Süüdistuse kohaselt rentis ta seadet enda äranägemise järgi vähemalt kolmel korral inimestele, kellest kaks seadme kasutamise tagajärjel surid, kuid kolmanda puhul jäi protsess pooleli, kuna seadmes sai gaas otsa," teatas prokuratuur ERR-ile.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri juhtivprokuröri Kairi Kaldoja sõnul pakkus Tammert süüdistuse kohaselt inimestele terviseseisundi hindamist ja võimaldas neil seejärel tarvitada surma põhjustavat gaasi ehk osutas tervishoiuteenust, milleks tal ei olnud süüdistuse järgi tegevusluba.

"Paul Tammert hindas esmalt, kas inimese vaimne tervis on piisavalt adekvaatne, et ta oleks võimeline ise otsustama, kuid samal ajal füüsiline tervis piisavalt parandamatu, et enda elu lõpetada. Olles hindamise ära teinud, rentis ta inimesele seadme, mis võimaldas tarvitada surma põhjustavat gaasi. Nii inimeste terviseseisundi hindamiseks kui ka inimese tervist mõjutava gaasi kasutamiseks on prokuratuuri hinnangul vaja arsti kvalifikatsiooni ja tervishoiuteenuse tegevusluba, kuid neid Paul Tammertil ei ole," ütles Kaldoja.

"Elu ja surma küsimused on väga olulised, mistõttu peavad need olema väga selgelt reguleeritud. Praegu kehtiva õiguse järgi puudub regulatsioon, mis võimaldaks ühel inimesel üksinda kellegi teise elu ja tervise üle otsustada. Veel vähem võib seda teha inimene, kellel puudub tervise hindamiseks ja selles vallas tegutsemiseks igasugune pädevus," lisas Kaldoja.

Paul Tammert ise ütles, et tema teenus sisaldas "nõustamist teemal, kuidas suitsiid võib õnnestuda ja kuidas mitte ning asja renti".

"See mida inimene tegi siis, kui ma olin ruumist lahkunud ja ma ei saanud  kuidagi mõjutada, ei olnud enam kuidagi minuga seotud," märkis Tammert ERR-ile antud kommentaaris.

Tervishoiuvaldkonnas tegevusloata majandustegevuses süüditunnistamisel võib kohus karistada rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: