USA-s lõppes autotööliste streik

USA autotööstuskontsern General Motors ja autotööliste ametiühing (UAW) jõudsid palgatõusus kokkuleppele, mis tähendab ühtlasi General Motorsi töötajate streigi lõppu.
General Motors oli viimane kolmest suurest Detroiti autotööstushiiust, kus UAW korraldatud streik veel kestis. Eelmisel nädalal jõudis ametiühing kokkuleppele Fordi ja Stellantisega. Viimane kontsern on Fiati ja Chrysleri omanik.
15. septembril alanud streik oli üks suuremaid USA autotööstuse ajaloos ning esimene, mil ametiühing korraldas streiki üheaegselt kolmes kontsernis. Varem eelistasid ametiühingud streikida ainult ühe ettevõtte vastu korraga.
General Motors nõustus tõsta töötajate palka 25 protsendi võrra nelja aasta jooksul. Lisaks tuuakse tagasi 2008. aasta kriisi järel kaotatud palkade elukallidusega indekseerimine, vahendas Financial Times.
Kokku osales streigis kolme ettevõtte tehastes 50 000 töötajat. Ametiühingusse kuulub 146 000 töötajat.
Ford ütles neljapäeval, et streik vähendas ettevõtte ennustatud kasumit 1,3 miljardi dollari võrra. General Motors ütles eelmise nädala teisipäeval, et streik tekitas ettevõttele 200 miljonit dollarit kahjumit iga nädal.
Kuigi ametiühingu liikmed peavad kiitma kokkuleppe heaks, on töötajad juba hakanud naasma töökohtadele tagasi.
Siiski tekitab kokkulepe küsimusi Detroitis tegutsevate autokontsernide tuleviku kohta, sest nende USA konkurendid Honda, Toyota ja Tesla saavad personalikuludest kokku hoida. Ülalmainitud ettevõtetes pole ametiühinguid ning surve palgatõusudeks on seetõttu väiksem.
Lisaks autotöötajatele võitlesid endale palgatõusu välja näiteks Kaiser Permanente tervishoiuettevõtte õed, UPS-i kullerid ja autojuhid ning Hollywoodi stsenaristid.
Eelmisel kuul kohtusid streikijatega ka Joe Biden ja Donald Trump. Mõlemad veteranpoliitikud kandideerivad taas presidendiks. Biden õnnitles esmaspäeval UAW-d kokkuleppe saavutamise puhul.
Toimetaja: Mark Gerassimenko
Allikas: Financial Times