Purga tegi ettepaneku vabastada automaksust nii võistlus- kui ka vanasõidukid

Kultuuriminister Heidy Purga.
Kultuuriminister Heidy Purga. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Kultuuriminister Heidy Purga kooskõlastas rahandusministeeriumis valminud mootorsõidukimaksu seaduse eelnõu, kuid tegi ka ettepaneku vabastada 2025. aastast kehtima hakkavast maksust võistlussõidukid ja vanasõidukid.

Purga selgitas, et võistlussõidukeid ei kasutata aasta läbi, mistõttu ei ole kultuuriministeeriumi hinnangul proportsionaalne neile aastamaksu kehtestada.

"Võistlussõidukite maksustamine tekitaks ebavõrdsust spordialade vahel, sest teiste alade vahenditele ei ole riiklikku maksu kehtestatud. Lisaks võib mootorsõidukimaks planeeritud kujul sundida vähem kindlustatud noorsportlasi spordialaga tegelemisest loobuma," põhjendas kultuuriminister.

Purga tõi ka välja, et erinevalt tavasõidukitest ei ole võimalik võistlussõidukeid lõpuni kasutada, sest konkurentsis püsimiseks ja rahvusvaheliste katusorganisatsioonide kehtestatud võistlus- ja ohutusnõuetele vastamiseks on vaja sõidukeid pidevalt uuendada või soetada uus.

"Seega erinevalt iga päev kasutuses olevatest tavasõidukitest kasutatakse võistlussõidukeid piiratud ajal, kohas ja tingimustel. Võistlussõidukite osakaal kõigist sõidukitest on marginaalne ning seega oleks ka mõju riigieelarvele väheoluline."

Samuti tahab kultuuriminister maksuvabastust vanasõidukitele, mis on seaduse järgi teaduse või tehnika arengut kajastav, ajaloolis-kultuurilise väärtusega, kollektsionääridele või muuseumidele huvi pakkuvad sõidukid, mille valmistamisest on möödunud vähemalt 35 aastat.  

"Sarnaselt võistlussõidukiga on ka vanasõiduk seaduses väga täpselt defineeritud sõiduki alamliik, mille peaeesmärk ei ole liikluses osalemine. Enamik vanasõidukitest asub hoiupaikades ja maanteedele jõutakse mõnel päeval aastas. Vanasõidukitele on kehtestatud eritingimused võrreldes iga päev tavaliikluses olevate sõidukitega. Tegu ei ole klassikalises mõttes igapäevase transpordivahendiga."

Juhul kui see ettepanek ei leia toetust, palub kultuuriminister maksmise vabastus luua vähemalt museaaliks olevatele vanasõidukitele.  

Millistele sõidukitele eelnõu maksuvabastuse annab?

Rahandusministeeriumis valminud eelnõuga ei maksustata mootorsõidukimaksuga:

(1) päästeasutuse, kiirabi, politsei- ja piirivalveameti, kaitsepolitseiameti, justiitsministeeriumi vanglate osakonna ja vangla, siseministeeriumi ning maksu- ja tolliameti alarmsõidukit;

2) välislepingus sätestatud juhtudel maksuvabastust saavat sõidukit;

3) mootorsõidukit, mis on spetsiaalselt ümber ehitatud puuetega inimeste transpordiks või puuetega inimesele kasutamiseks.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: