Tallinn kergitas korralikult oma äriühingute juhtide töötasu ülempiiri

Tallinna linnavalitsus tõstis 1000 kuni 1300 euro võrra linnale kuuluvate äriühingute ja sihtasutuste juhtide palga ülemmäära, mis tähendab, et nii mõnegi Tallinna äriühingu juht võib hakata rohkem teenima kui Tallinna linnapea.
Tallinna linnavalitsus kiitis kolmapäeval heaks Tallinna linna äriühingu ja sihtasutuse juhtorgani liikme tasustamise ja juhatuse liikme valimise põhimõtted. Paika pandi ka juhatuse liikmete tasustamise kuutasu ülemmäärad.
Äriühingud ja sihtasutused on jagatud töötasu ülemmäära järgi nelja gruppi. Kõige kõrgem juhatuse liikme kuutasu ülemmäär, 8500 eurot, on Tallinna Linnatranspordil (TLT), Ida-Tallinna ja Lääne-Tallinna keskhaiglal, Tallinna jäätmete taaskasutuskeskusel, Tallinna lastehaiglal ja Tallinna hambakliinikul.
Võrdluseks: Tallinna linnapea ja linnavolikogu esimehe palk on praegu 8226 eurot ja abilinnapeadel 7012 eurot.
Kuni 6500 eurot võib juhatuse liikme töötasu olla AS-il Tallinna Arendused ja SA-l Tallinna Haigla Arendus. Viimane tegeleb riigipoolse rahastuseta jäänud suurhaigla projektiga.
Tallinna perearstikeskuse, Kultuurikatla, Tallinna lauluväljaku ja SA Tallinna ettevõtlusinkubaatorid juhatuse liige võib kuus saada maksimaalselt 5500 eurot. Viimases grupis, kus ülemmääraks on 4500, on SA Õpilasmalev ja SA Tallinna Vene Lütseum.
Võrreldes eelmise aasta maist kehtinud määradega kerkisid ülemmäärad vähemalt 1000 eurot: esimesel grupil oli siiani piirmääraks 7500, teisel 5300, kolmandal 4500 ja neljandal 3200 eurot. Lisaks nihutati teisest grupist esimesse ehk kõrgeima palgamäära peale Tallinna hambakliinik. Teise gruppi langes esimesest Tallinna Haigla Arendus.

Kõrgeim palk praegu haiglate ja TLT juhtidel
Praegu seisuga teenivad Tallinna äriühingute juhatuse liikmetest kõrgeimat palka, 7500 eurot, Ida-Tallinna keskhaigla juhatuse esimees Tarmo Bakler, Lääne-Tallinna keskhaigla juhatuse esimees Arkadi Popov (kuulub ka Tallinna linnavolikogu Keskerakonna fraktsiooni) ja TLT juhatuse esimees Kaido Padar. Töötasu suurusest võib järeldada, et tegu on endise kõrgeima piirmääraga.
Linna sihtasutuste juhatuse esimeestest teenivad kõrgeimat palka Tallinna lastehaiglat juhtiv Konstantin Rebrov (6900 eurot) ja Tallinna Haigla Arenduse juht Sven Kruup (5600 eurot).
Tallinna linnakantsler Kairi Vaher ütles ERR-ile, et juhatuse liikme tasu peab olema konkurentsivõimeline ja piisav pädevate juhatuse liikmete leidmiseks ja motiveerimiseks. Tasu määramisel lähtub Tallinn regulaarsetest turu-uuringutest, lisas ta.
Tasu suuruse määramisel arvestatakse juhatuse vastutust, äriühingu või sihtasutuse osutatavate teenuste olulisust linnamajanduses ja mõju oma tegevusvaldkonnas, teiste samas tegevusvaldkonnas tegutsevate äriühingute või sihtasutuste juhatuse liikmete tasusid ning vajadusel muid asjakohaseid näitajaid, lausus Vaher.
Kütusekulu eest linn ei tasu, küll aga mobiiliarvet eest
Lisaks töötasule kaetakse juhatuse liikmetele mobiilsideteenuste kulud kuni 100 euro eest ning koolituskulud kuni 75 protsendi ulatuses juhatuse liikme kuutasust, seda terve aasta peale.
Juhatuse liikmele ei maksta juhatuse liikme ülesannete täitmisel isikliku sõiduauto
kasutamise eest regulaarset hüvitist ega võimaldata kütuse ostmist sihtasutuse või äriühingu kulul.
Nõukogu võib kalendriaasta jooksul juhatuse liikmele määrata tulemustasu kuni kahe kuutasu ulatuses, sõltuvalt äriühingu või sihtasutuse majandusaasta tulemustest ja majandusaasta alguses nõukogu kinnitatud majandusaasta oodatavate ja objektiivselt mõõdetavate tulemuste saavutamisest, märgitakse linnavalitsuse otsuses.
Töötasu ülemmäär ei kehti haiglate juhtkonnale, kui tegu arstiga, kes jätkab kutsetööd. Ka teiste äriühingute ja sihtasutuste juhatusele võib põhjendatud juhul nõukogu määrata veelgi kõrgema kuutasu. Kõrgem kuutasu tuleb sel juhul kooskõlastada linnakantsleri või linnasekretäriga.
Otsuses on kirjas, et tasu suuruse määramisel arvestatakse juhatuse vastutust, äriühingu või sihtasutuse osutatavate teenuste olulisust linnamajanduses ja mõju oma tegevusvaldkonnas, teiste samas tegevusvaldkonnas tegutsevate äriühingute või sihtasutuste juhatuse liikmete tasusid ning vajadusel muid asjakohaseid näitajaid.
Tallinna linnale kuulub 100-protsendiselt kuus äriühingut: Tallinna Linnatransport (juhatuse liikmed Kaido Padar ja Andrei Novikov), Ida-Tallinna keskhaigla (Tarmo Bakler, Kätlin Pallo, Kai Sukles) ja Lääne-Tallinna keskhaigla (Arkadi Popov, Aleksei Gaidajenko, Ahto Kalev, Vallo Volke), Tallinna Arendused (Margus Jaanson), Tallinna perearstikeskus (Siiri Käpa) ja Tallinna jäätmete taaskasutuskeskus (Marti Viirmäe).
Lisaks on Tallinn osanik AS-is Tallinna Vesi (osalus 52,35 protsenti), AS-is Utilitas Tallinna Soojus (33,34 protsenti), Coop Pangas (2,78 protsenti) ning likvideerimisel olevas tulundusühistus Eesti Ühistukapital (99,2 protsenti).
Sihtasutustest kuuluvad Tallinnale Õpilasmalev (juhatuse liige Külli Tatter), Tallinna Lastehaigla (Konstantin Rebrov, Peeter Inšakov, Marina Koroljova, Liis Toome), Tallinna Lauluväljak (Urmo Saareoja (Keskerakonna fraktsiooni liige)), Tallinna Hambakliinik (Maksim Volkov (Keskerakonna fraktsiooni liige), Natalja Kumar), Tallinna Ettevõtlusinkubaatorid (Anu Lõhmus), Tallinna Kultuurikatel (Liina Oja), Tallinna Vene Lütseum (Svetlana Jantšis), Tallinna Haigla Arendus (Sven Kruup, Kaitis Väär, Ebe Nõmm).
Toimetaja: Marko Tooming