X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Eesti oktoobri eksport langes viiendiku võrra

Lihatööstus
Lihatööstus Autor/allikas: Riigikantselei

Eesti eksportis oktoobris kaupu 1,5 miljardi ja importis 1,8 miljardi euro eest. Võrreldes 2022. aasta sama kuuga vähenes eksport jooksevhindades 21 protsenti ja import 17 protsenti.

Kaubavahetuse puudujääk oktoobris oli 307 miljonit eurot, mis on 24 miljonit rohkem kui aasta varem.

Statistikaameti analüütik Jane Leppmets märkis, et möödunud aastal toimus kiire hinnakasv, mis mõjutas oluliselt kaubavahetuse väärtuste suurenemist ja tekitas kõrgema võrdlusbaasi.

"Viimaste kuude eksport on püsinud sarnasel tasemel, ulatudes nii augustis, septembris kui oktoobris 1,5 miljardi euroni kuus," lisas Leppmets.

Kaupadest eksportis Eesti oktoobris enim elektriseadmeid (15 protsenti Eesti koguekspordist), põllumajandussaaduseid ja toidukaupu (12 protsenti) ning transpordivahendeid (11 protsenti). Kõige rohkem ehk 158 miljoni euro võrra vähenes mineraalsete toodete eksport. Järgnesid põllumajandussaaduste ja toidukaupade ning puidu ja puittoodete väljaveo vähenemine vastavalt 80 miljoni ja 55 miljoni euro võrra.

Ainsana suurenesid transpordivahendite ning metalli ja metalltoodete eksport Eestist (vastavalt 29 miljoni ja 12 miljoni euro võrra).

Eesti päritolu kaupade eksport vähenes oktoobris mullusega võrreldes 23 protsenti. Ühe protsendipunkti võrra vähenes aastaga ka Eesti päritolu kaupade osatähtsus, moodustades tänavu oktoobris 64 protsenti Eesti koguekspordist.

Eesti kaubavahetus kuude kaupa. Autor/allikas: Statistikaamet

Eesti peamine ekspordipartner oktoobris oli Soome, kuhu lähetati 16 protsenti Eesti koguekspordist, järgnesid Läti (11 protsenti), Rootsi ja Leedu (mõlemad 9 protsenti). Soome eksporditi kõige rohkem elektriseadmeid (sealhulgas staatilisi muundureid), Lätti mineraalseid tooteid (sealhulgas elektrienergiat), Rootsi elektriseadmeid (sealhulgas kommunikatsiooniseadmeid) ning Leetu transpordivahendeid (sõiduautosid).

Eelmise aasta oktoobriga võrreldes vähenes enim kaupade eksport Lätti (82 miljoni euro võrra), Hollandisse (59 miljoni euro võrra) ja Ameerika Ühendriikidesse (58 miljoni euro võrra). Lätti viidi mullusest vähem mineraalseid tooteid (elektrienergiat), Hollandisse mineraalseid tooteid (kütteõli) ning Ameerika Ühendriikidesse elektriseadmeid (kommunikatsiooniseadmeid).

Oktoobris importis Eesti kaupadest enim transpordivahendeid ja elektriseadmeid (mõlemad moodustasid 13 protsenti Eesti koguimpordist) ning põllumajandussaaduseid ja toidukaupu (12 protsenti). Kõige enam ehk 239 miljoni euro võrra vähenes mineraalsete toodete import. Järgnesid mehaaniliste masinate ning elektriseadmete impordi vähenemine, vastavalt 45 miljoni ja 39 miljoni euro võrra.

Ainsana kasvas transpordivahendite (32 miljoni euro võrra) ning põllumajandussaaduste ja toidukaupade (13 miljoni euro võrra) import Eestisse.

Impordipartneritest oli Eesti jaoks oktoobris esimesel kohal Soome (16 protsenti Eesti koguimpordist), järgnesid Saksamaa (12 protsenti) ning Leedu ja Läti (mõlemad 11 protsenti). Soomest imporditi oktoobris enim mineraalseid tooteid, peamiselt elektrienergiat, Saksamaalt transpordivahendeid, sealhulgas sõiduautosid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: