EL-i elektrituru reform teeb Eestile reservide hankimiseks erandi
Euroopa Liit jõudis neljapäeval kokkuleppele elektrituru kujunduse (EMD) reformimises ning kliimaministeerium peab väga oluliseks, et see sisaldab Eestile ja kogu Baltikumile olulist erandit reservide hankimiseks.
EL-i praegune eesistujariik Hispaania teatas neljapäeval, et Euroopa Nõukogu ja Euroopa Parlament jõudsid eelkokkuleppele EL-i elektrituru kujunduse (EMD) reformimises ja selle eesmärk on muuta elektrihinnad vähem sõltuvaks kõikuvatest fossiilkütusehindadest, kaitsta tarbijaid hinnatõusude eest, kiirendada taastuvenergia kasutuselevõttu ja parandada tarbijakaitset.
Kliimaministeeriumi energiaturgude valdkonnajuht Karin Maria Lehtmets ütles ERR-ile, et Eesti vaatest hõlmab disaini osas saavutatud kokkulepe mitmeid tähtsaid teemasid.
Ta tõi näiteks tarbimise juhtimise ja salvestamise edendamise, tarbijate suurema kaasatuse energiaturgudele elektrijagamise mehhanismi tutvustamise kaudu, samuti pikaajaliste elektri riskimaandusinstrumentide tutvustamise, mis hõlbustab elektrimüüjatel tarbijatele parema hinnaga fikseeritud lepingute pakkumist.
"Lisaks on äärmiselt oluline Eestile ja kogu Baltikumile, et kokkulepe sisaldab ka Baltikumile olulist erandit reservide hankimiseks, mida kasutatakse elektrisüsteemi juhtimiseks," sõnas Lehtmets.
Ta selgitas, et erandiga antakse Baltikumile võimalus kuni kaheksa aasta jooksul pärast sünkroniseerimist sõlmida reservide hankimiseks pikaajalisi lepinguid Euroopas muidu kasutatavate lühiajaliste lepingute asemel.
"Erand on oluline, et saaksime pärast sünkroniseerimist vajalikud reservid hangitud ja reservide turu käima," lausus kliimaministeeriumi esindaja.
Elektrituru reformi põhimõtted leppisid EL-i energeetikaministrid kokku tänavu oktoobris ja toona ütles kliimaminister Kristen Michal, et reform loob muu hulgas võimaluse enda toodetud elektrit omavahel jagada või saada teenust korraga mitmelt elektrimüüjalt. Näiteks saab tulevikus oma päikesepaneeliga toodetud elektrit müüa ka sõbrale teises Eesti otsas.
"Lisaks tekib tarbijal soovi korral võimalus osta elektrit kütmiseks fikseeritud paketiga ühelt müüjalt ja katta ülejäänud tarbimine börsipaketiga teiselt müüjalt, sest reformi jõustudes tekib võimalus paigaldada ühte tarbimiskohta mitu arvestit ja sedasi saada teenust mitmelt elektrimüüjalt," ütles Michal.
Kokkuleppe peavad heaks kiitma nii Euroopa ülemkogu kui ka europarlament.
Toimetaja: Karin Koppel