X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Poola valitsus soovib leevendada abordipiiranguid

Poola peaminister Donald Tusk lubas enne valimisi leevendada Poola abordiseadusi.
Poola peaminister Donald Tusk lubas enne valimisi leevendada Poola abordiseadusi. Autor/allikas: SCANPIX/NEWSPIX/ABACA

Poola peaminister Donald Tusk teatas kolmapäeval, et ta esitab parlamendile kaks eelnõu, mille eesmärk on leevendada abordipiirangud ning lubada hädaabi rasestumisvastase vahendite ehk SOS-tablettide käsimüüki.

"Oleme valmis esitama lähitundidel parlamendile eelnõu, mis lubab seaduslikku ja turvalist aborti kuni 12. [raseduse] nädalani," ütles Tusk ajakirjanikele.

Kui muudatused ka ellu viiakse, oleks tegemist eelmise konservatiivse Õiguse ja Õigluse (PiS) erakonna valitsuse range abordipoliitika tagasipööramisega, vahendab Euractiv.

Siiski pole selge, kas parlamendis leidub piisavalt toetust eelnõude vastuvõtmiseks, sest kolmest valitsuserakonnast toetab sõnaselgelt abortide liberaliseerimist ainult kaks. Nimelt oli abortide legaliseerimine Vasakpoolsete ja Tuski juhitud Kodanikuplatvormi valimisprogrammis. Kolmas valitsuse osapool, tsentristlik valimisnimekiri Kolmas Tee, pole oma seisukohta avalikult väljendanud ning osad selle saadikud võivad hääletada abortide seadustamise vastu.

Lisaks võib seaduse vastuvõtmise vetostada ka Poola konservatiivne president Andrzej Duda.

Poolas toimusid viimastel aastatel ulatuslikud meeleavaldused abortide sisulise keelustamise vastu pärast seda, kui vastava otsuse langetas Poola põhiseaduskohus.

Ühed suurimad abortide seadustamise eestvedajad on Poola naisõiguslased, kes soovivad, et Tusk tegutseks kiiresti.

Novembris esitas kaks abortide legaliseerimise eelnõu ka erakond Vasakpoolsed, parlament ei hakanud neid eelnõusid menetlema.

Praegu on Poolas abort lubatud ainult juhul, kui raseduse jätkumine ohustab naise elu või tervist või kui rasedust põhjustas vägistamine või verepilastus.

Ometi teevad paljud Poola naised jätkuvalt aborte, kuid selleks tuleb neil reisida välismaale, eelistatud sihtkohtadeks on muutunud Tšehhi ja Slovakkia Poolaga piirnevad linnad. Samuti väidavad naisõiguslased, et osad naised püüavad teha aborti kodus keelatud SOS-tablettide abil.

Tusk teatas kolmapäeval ka oma plaanist muuta SOS-tabletid käsimüügiravimiks. Praegu on neid võimalik osta ainult retsepti alusel ning selle saamine on keeruline. Poola valitsuse ettevalmistatud eelnõu järgi lubatakse selliseid tablette käsimüügiravimina müüa üle 15-aastastele inimestele.

Need Poola arstid ja aktivistid, kes aitavad naistel teha aborti keelule vaatamata, võivad Poolas saada karistatud. Eelmisel aastal pälvis Poola ühiskonna tähelepanu kohtuotsus, mille järgi mõisteti rasedale naisele SOS-tableti andnud aktivist Justyna Wydrzynska süüdi ning määrati talle karistusena üldkasuliku töö tunnid.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Euractiv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: