X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

SKP neljanda kvartali kiirhinnang: majandus langes kolm protsenti

{{1706682000000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

Statistikaameti esialgse hinnangu põhjal jätkus neljandas kvartalis sisemajanduse koguprodukti (SKP) langus. Võrreldes 2022. aasta neljanda kvartaliga langes Eesti majandus ligikaudu kolm protsenti.

Statistikaameti rahvamajanduse arvepidamise tiimijuhi Robert Müürsepa sõnul on eelmiste kvartalitega võrreldes majanduslangus veidi aeglustunud.

"Võrreldes 2023. aasta kolmanda kvartaliga jäi sesoonselt ja tööpäevade arvuga korrigeeritud SKP samale tasemele," ütles Müürsepp.

Kolmanda kvartali vaates langes Eesti sisemajanduse koguprodukt 3,9 protsenti, mis oli enam kui selle aasta esimeses pooles.

Ökonomist: majanduse ümbestruktureerimine jätkub

"Nii nagu jaanuarikuine jää sulamine ei anna kindlust veel selle kohta, et talv on läbi saanud, nii on ka praegu vara kuulutada majanduslanguse lõppu," ütles statistikaameti andmeid kommenteerides Luminori peaökonomist Lenno Uusküla. "Esimesed rahunemise märgid on, ja see annab lootust, kuid ei paku kindlust, et majanduses on kevad tulemas."

Uusküla märkis, et Eesti peamistel kaubanduspartneritel Põhja-Euroopas läheb halvasti. "Saksamaa majandus kukkus 0,3 protsenti. /.../ Euroala majanduskasvu väljavaade käesolevaks aastaks on pigem kesine. Seepärast iseeneslikku nõudluse kasvu meie kaupade ja teenuste osas pole oodata."

"Arvestades kui palju rohkem on Eestis hinnad ja palgad kasvanud viimaste aastate jooksul võrreldes meie rikaste naabritega, ei ole enam kõik ekspordiartiklid enam konkurentsivõimelised. Seepärast on ümbestruktureerimine jätkuvalt vajalik hoolimata sellest, et lõpututest muutustest keskkonnas ollakse pigem väsinud," lisas Uusküla.

Tulevikuks annab kindlust Uusküla sõnul jätkuv palgakasv, mis ületab hinnatõusu ja parandab nii perede ostujõudu, samuti on veidi alanenud ning oodatavalt veel alanemas intressimäärad, mis lisavad kindlustunnet tulevikuks.

Swedbanki peaökonomist: Eesti majanduslangus peatus viimases kvartalis

"Euroopa majandus jääb lähikuudel nõrgaks, mis tähendab ka vähest välisnõudlust. Käesolevat aastat tervikuna vaadates on meie kaubanduspartnerite SKP ja impordi kasvud tugevamad kui möödunud aastal. See peaks lubama Eesti ettevõtetel varsti rohkem eksportida," märkis Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.

Swedbanki prognoosi järgi väheneb Eesti majandus 2024. aastal 0,3 protsenti. "Aasta esimesel poolel jääb see aastases võrdluses tõenäoliselt veel langusesse, kuid teisel poolel peaks suurenema," ütles Mertsina. "Kuigi järgmiseks aastaks prognoosime juba mõõdukat majanduskasvu, ületab Eesti majanduse maht 2021. aasta viimasesse kvartalisse jäänud tipu alles ülejärgmisel aastal."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: