X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Maamaksu koguneb tänavu mullusest vähem

Eramajad. Aerofoto Muugast.
Eramajad. Aerofoto Muugast. Autor/allikas: Maa-amet

Maksu- ja tolliamet (MTA) saadab tänavu välja 442 000 maamaksu teadet summas 58,8 miljonit eurot, mida on vähem kui aasta varem.

MTA maamaksu teenuse juht Riita Parksepp sõnas, et maksusummat mõjutavad tänavu enim maamaksu tõusu piirmäär ehk kaitsemehhanism ja kohalike omavalitsuste kehtestatud maksumäärade toomine varasemaga võrreldes oluliselt allapoole.

"Kuigi maa väärtus Eestis on võrreldes viimase hindamisega 8,3 korda tõusnud, maamaksuga kogutav summa ei kasvanud. Maamaksu maksab küll senisest rohkem inimesi, kuid kokku kogutakse varasemaga võrreldes väiksem summa," ütles Parksepp.

2023. aastal saadeti välja 398 000 maksuteadet kogusummas 59,14 miljonit eurot.

Kogusumma väheneb tänavu põhjusel, et seadusega vähendati maksimaalseid maksumäärasid, mida kohalikud omavalitsused saavad seada ja hinnašoki vältimiseks lisati ka nn kaitsemehhanism – 10-protsendiline (või 5-eurone) maamaksu tõusu piirmäär.

Kaitsemehhanismi rakendatakse siis, kui katastriüksuse maamaksusumma (enne maksuvabastusi ja -soodustusi) on eelmise perioodi maamaksusummast üle kümne protsendi suurem. Kui katastriüksusel on maksuvabastusi või -soodustusi, võib 2024. aastal maamaks erineda eelmisest aastast rohkem kui kümme protsenti. Tänavu säilivad kõik senised maksuvabastused ja -soodustused.

Maksuteated jõuavad inimesteni veebruarikuu jooksul e-kirja, telefoni lühisõnumi või posti teel. Teatega on võimalik juba praegu tutvuda ja maamaks ka tasuda MTA e-teenuste keskkonnas.

Kuni 64-eurone maamaks mistahes kohaliku omavalitsuse üksuses asuvalt maalt tuleb tasuda ühekorraga 1. aprilliks. Maamaksust, mis ületab 64 eurot, peab tasuma 1. aprilliks vähemalt pool, kuid mitte vähem kui 64 eurot. Ülejäänud osa maamaksust saab tasuda hiljemalt 1. oktoobriks.

Maamaks on maamaksuseadusega kehtestatud riiklik maks, millega maksustatakse Eestis kogu maa ja mis laekub täies ulatuses kohaliku omavalitsuse eelarvesse.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: