X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Europarlament otsib lahendusi saadikute istungitelt puudumisele

Euroopa Parlament Strasbourg'is.
Euroopa Parlament Strasbourg'is. Autor/allikas: ERR

Euroopa Parlamendi töörühm valmistas ette plaani, mille järgi istung katkeks, kui saalis viibib alla kolmandiku kõikidest saadikutest. Algatus on ajendatud soovist sundida saadikuid istungitest osa võtma.

Vastavalt Politico kätte sattunud ettepanekute loetelule, saab parlamendi president katkestada istungi, kui saalis ei viibi piisavalt saadikuid. Pakutavaks kohalviibijate alampiiriks on vähemalt kolmandik saadikuid ehk 240 parlamendiliiget juunis valitavatest 720 eurosaadikust.

Euroopa Parlamendi juhtkond on ammu olnud mures vähese osaluse pärast. Näiteks pidi Euroopa Komisjoni siseasjade volinik Ylva Johansson esinema neljapäeval peaaegu tühja istungitesaali ees. Johansson rääkis tulevasest Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) kohtumisest, mis võib mõjutada oluliselt Euroopa Liidu majandust.

Eelmisel aastal alustas tööd mitmest eurosaadikust ja ametnikust koosnev töörühm, mille ülesanne oli välja töötada lahendused istungitelt puudumise probleemile. Uus dokument, mida pole veel avalikuks tehtud, jõudis parlamendi põhiseaduskomisjoni.

Samas nõuab ettepanek edasisi arutelusid, kirjutas põhiseaduskomisjoni esimees Salvatore de Meo parlamendi presidendile Roberta Metsolale.

Ettepaneku järgi peaks esmalt vähemalt 38 saadikut paluma istungi juhatajat kontrollida, kui palju saadikuid viibib istungitesaalis. Eurosaadikud arutavad, kas istungi juhataja oleks kohustatud istungi katkestama või saaks valida, kas istung lõpeb või mitte, kui piisavalt saadikuid pole kohal.

Sarnane reegel kehtib juba hääletuste puhul.

Lisaks eurosaadikutele ei viibi saalis tihti ka teised olulised ametnikud. Näiteks lahkub tavaliselt saalist Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen kohe pärast oma kõne pidamist ja kõige olulisemate saadikute sõnavõttude ärakuulamist. Mõni teine komisjoni liige on aga kohustatud kuulama kõiki sõnavõtte komisjoni juhi asemel.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: