X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Leke: aristokraat palus Kremlilt abi Saksa valitsuse kukutamiseks

Saksamaa politsei vahistas Heinrich Reussi 2022. aastal
Saksamaa politsei vahistas Heinrich Reussi 2022. aastal Autor/allikas: SCANPIX/dpa/picture-alliance/Boris Roessler

Saksamaa võimud vahistasid 2022. aastal riigipööret plaaninud paremäärmuslased, vandenõu keskmes oli aadliperekonnast pärit Heinrich Reuss. Uurimisel lekkinud andmetest selgub, et aristokraat pöördus abi saamiseks ka Venemaa poole.

Tulihingeline monarhist ja vandenõuteoreetik Heinrich Reuss saatis kirja ühele Kremli kõrgele ametnikule. Ta lootis, et Venemaa paneb riigipöörajatele õla alla, vahendas The Times

Seni pole tõendeid selle kohta, et Kreml oleks riigipöörajaid ka tõsiselt võtnud.

Riigipööret planeerinud inimesed nimetavad end "Reichi kodanikeks". Nad usuvad, et Saksa Liitvabariiki tegelikult ei eksisteeri ning see tuleb asendada monarhiaga.

Väidetavalt planeerisid riigipöörajad vallutada Berliinis asuva Riigipäevahoone. Seejärel oleks loodud üleminekuvalitsus. 

Lõpuks korraldasid Saksa võimud ulatusliku politseioperatsiooni vandenõulaste seas. Eeldatavasti astuvad vandenõulased juba sel aastal kohtu ette. 

Heinrich XIII ehk kodanikunimega Heinrich Reuss viibib nüüd vanglas. Varem oli ta kinnisvaraärimees, Reussi esivanemad olid enne 1918. aastat võimul Tüüringi liidumaa piirkonnas.

Saksa võimud uurivad nüüd vandenõulaste varasemat tegevust. Meediasse lekkinud dokumentide järgi oli tegemist kirju ja veidra seltskonnaga. Nad uskusid, et taevakehade liikumine mõjutab nende elu ning kuninganna Elizabeth II surm oli signaal, mille saatsid kõrgemad jõud. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: