X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

ECR-is kasvab rahulolematus Orbani erakonna fraktsiooniga ühinemise ideega

Itaalia peaminister Girogia Meloni ja Ungari peaminister Viktor Orban. Just Meloni seisukohta peetakse otsustavaks arutelus Orbani erakonna Fideszi võimaliku ECR-iga liitumise üle.
Itaalia peaminister Girogia Meloni ja Ungari peaminister Viktor Orban. Just Meloni seisukohta peetakse otsustavaks arutelus Orbani erakonna Fideszi võimaliku ECR-iga liitumise üle. Autor/allikas: SCANPIX/EPA/ZOLTAN FISCHER/HUNGARIAN PRIME MINISTER S PRESS OFFICE/HANDOUT

Aina rohkem olemasolevaid Euroopa Konservatiivide ja Reformistide (ECR) fraktsiooni kuuluvaid või sellega liituma plaanivaid erakondi väljendavad vastuseisu Ungari peaministri Viktor Orbani Fideszi erakonna fraktsiooni lubamise ideele. Hiljuti teatasid oma vastuseisust Tšehhi konservatiivid ja Rumeenia parempopulistid.

Varem ähvardasid ECR-ist lahkuda sisserändevastased Rootsi Demokraadid ning Orbani fraktsiooni lubamise kohta väljendas kahtlust Läti konservatiivne eurosaadik Roberts Zile.

Samuti väljendas vastuseisu Fideszi fraktsiooni võimalikule astumisele Tšehhi peaministripartei ODS, kirjutab Euractiv.

"Fidesz ei kuulu ECR-isse, ning see on minu jaoks ja paljude teiste fraktsiooni liikmete jaoks välistatud," kirjutas X-is (varem Twitter) ODS-i eurosaadik Veronika Vrecionova.

Vrecionova lisas, et fraktsioon ei vaja isikut, kes on "tegelenud Euroopa Liidus väljapressimisega Ukraina üle kaks viimast aastat."

"Orbanil pole midagi ühist ECR-i fraktsiooni väärtustega," rõhutas Tšehhi eurosaadik.

Viimasena teatas oma kavatsusest ECR-ist lahkuda Rumeenia parempopulistlik erakond AUR, mis taotleb riigiga Moldova taasühinemist.

AUR-il pole veel esindatust Euroopa Parlamendis, kuid see naudib 20 protsendini ulatuvat toetust viimastes Rumeenia arvamusküsitlustes ning praeguste ennustuste kohaselt saaks see seitse kohta Euroopa Parlamendi juunikuus peetavatel valimistel, kirjutab Euractiv.

"Ungarlastel on territoriaalsed nõudmised, mis teevad meie jaoks võimatuks samas [fraktsioonis] olemist. Me ei taha olla sõbrad Putini sõpradega," ütles AUR-i esimene asepresident Marius Lulea Strasbourgis.

Ungari peaminister Viktor Orban põhjustas 2022. aasta novembris diplomaatilist skandaali mitme oma naabriga, kui ta kandis avalikult "suure Ungari" salli, millel Ungari osana olid kujutatud Rumeenia, Slovakkia, Tšehhi, Horvaatia ja Ukraina piirkonnad.

Samas soovib AUR säilitada ühist konservatiivset fraktsiooni Euroopa Parlamendis, et reformida Euroopa Liidu institutsioone ja mõjutada parlamendi järgmise koosseisu suunda.

"Me tahame toimivat dialoogi kõikide patriootidega Euroopas," ütles Lulea.

Fideszi astumist ECR-isse toetab Poola peamine opositsioonijõud Õiguse ja Õigluse (PiS) partei. Samas ennustatakse ECR-is suurimat esindatust Itaalia peaministri Giorgia Meloni erakonnale Itaalia Vennad (FdI), mistõttu on suurim kaal otsuse langetamisel just Melonil.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Euractiv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: