Gruusia parlament kiitis heaks vastuolulise välismõju seaduse
Gruusia parlament võttis teisipäeval kolmandal ja viimasel lugemisel vastu välismõju seaduse, seda vaatamata massimeeleavaldustele ja kriitikale, et tegemist on repressiivse "Vene seadusega".
Seadus võeti vastu häältega 84-30.
Uute reeglite kohaselt peavad kodanikuühiskonna rühmitused, kes saavad rohkem kui 20 protsenti oma sissetulekust välismaalt, registreerima end kui "võõrvõimu huve teenindavad organisatsioonid". Seaduse kriitikud kardavad, et seda kasutatakse korruptsioonivastaste võitlejate ja valitsuse kriitikute vaigistamiseks.
Valitsuse kohaselt on eelnõu vajalik, et välja juurida nende sõnul kahjulik välismõju riigi poliitikale ning takistada määratlemata välismaistel osalistel teha katseid selle õõnestamiseks.
Opositsioon ristis eelnõu kiiresti Vene seaduseks, kuna Moskva kasutab sarnast seadust sõltumatu uudismeedia, mittetulundusühingute ja vabaühenduste ning Kremli-vastaste kriitikute vaigistamiseks.
Gruusia president Salome Zurabišvili lubas pühapäeval, et paneb veto niinimetatud välismõju seadusele, kui parlament selle teisipäeval vastu võtab.
Meeleavaldajad kogunesid parlamendi juurde
Tuhanded grusiinid, peamiselt noored, on kolmel järjestikusel õhtul parlamendi ees kogunenud ja lubanud tulla tagasi, kui seadusandjad teisipäeval eelnõu vastuvõtmiseks parlamenti tulevad.
Juba ongi kogunenud parlamendihoone ümbrusesse suur rahvahulk ning on tulnud teateid ka kokkupõrgetest võimuesindajatega.
Brüssel: välismõju seadus takistaks tõsiselt Gruusial EL-i pürgimast
Euroopa Liit hoiatas teisipäeval Gruusiat, et niinimetatud välismõju seaduse vastuvõtmine takistaks riigil ühenduse liikmesuse suunas liikumist.
"EL-i liikmesriigid on väga selged, et kui antud seadus vastu võetakse, siis sellest saab tõsine takistus Gruusiale riigi Euroopa perspektiivile," ütles EL-i pressiesindaja Peter Stano.
Gruusia parlamendis läks välismõju seaduse vastuvõtmise eel madinaks
Gruusia parlamendis leidis teisipäevasel istungil enne välismõju seaduse viimast eelnõu hääletust aset rüselus.
Praegusi võime Gruusia Venemaale "müümises" süüdistanud opositsioonisaadiku Levan Habeišvili kõne peale nördinud parlamendi enamuse liikmed tormasid "solvaja" juurde ja üritasid temaga füüsiliselt arveid klaarida. Üks saadikutest viskas Habeišvilit pudeliga.
Pärast lühikest vastasseisu jätkasid saadikud istungit.
Samal ajal toimub parlamendi ümber opositsioonijõudude meeleavaldus, mis protesteerib välisagentide seaduse vastuvõtmise vastu.
Toimetaja: Aleksander Krjukov
Allikas: BNS, Politico