ERR Lätis: politsei algatas difteeriasse nakatunud laste vanemate suhtes uurimise
Lätis võttis difteeriat põdeva pere juhtum ootamatu pöörde, kui vanemad viisid arstide vastuseisust hoolimata oma lapsed ülikooli lastehaiglast ära. Politsei leidis pere üles ja toimetas ravi vajavad patsiendid haiglasse tagasi. Vanemad peeti kinni, kuid nüüdseks on nad arestimajast vabastatud.
Ei juhtu just iga päev, et ema ühendab haiglas oma lapse aparaadi küljest lahti ja viib ära. Patsiendiõigusele viidates keeldusid vanemad oma kahe tütre ravist. Alles äsja suri difteeriasse nende vend.
"Poega nad "ravisid" siin surmani, nüüd tahavad ära rikkuda tütarde tervise," võib lugeda sotsiaalmeediast, kus jurist vahendab vanemate seisukohti. Postituse on üles pannud pediaater Edgars Mednis, kelle juhitav Agenskalnsi erakliinik tegeleb homöopaatia ehk alternatiivmeditsiiniga. Samas korjatakse annetusi laste vanaema kontole, et tasuda pere õigusabiteenuste eest.
Vanemad pidas politsei kinni, kuid lasi nad pühapäeval vabaks. Vanemad peavad asuma kindlas kohas ja ei tohi riigist lahkuda. Kriminaalasi on algatatud ohtlikus seisundis inimeste abita jätmise paragrahvi järgi. Perekonnaasjade kohus peatas nende vanemlikud õigused.
Difteeriasse nakatunud pere juhtum on Lätis pannud mõtlema kahe tähtsa teema üle. Kõigepealt, kui kaugele võivad vanemad oma lapse tervise ja ravi üle otsustamisel minna. Ja teisalt, mida teha nendega, kes on vaktsineerimise vastu, kelle arvamus domineerib sotsiaalmeedias ja mujal ning kes selle kaudu ohustavad juba ka teiste inimeste tervist.
Ülikooli lastekliiniku arst ja Läti immuniseerimisnõukogu esimees professor Dace Zavadska ei leidnud ajakirjanike jaoks aega. Küll aga on teada, et kõik kolm difteeriasse haigestunud pere lastest polnud vaktsineeritud ja ka poja surm pole nende suhtumist meditsiini muutnud.
Arstist terviseminister Hosams Abu Meri peab vaktsiinivastaste tegevust üleriigiliseks probleemiks.
"Suunamudijad hangivad ükskõik kust mingit infot ja võimendavad seda. Või mõtlevad midagi ise välja ja jagavad seda. See on probleem, millega peame riiklikult tegelema. Vajame teavituskampaaniaid ja kindlasti peame rohkem kaasama perearstidest kolleege," ütles minister.
Kui praegu on 95 kuni 97 protsenti Läti lastest ohtlike haiguste vastu vaktsineeritud, siis peagi ei pruugi see enam nii olla.
Toimetaja: Merili Nael
Allikas: "Aktuaalne kaamera"