Ministeeriumi sõnul on omavalitsustel ühinemisotsusest taganeda keeruline
Kahe Ida-Virumaa omavalitsuse, Toila ja Jõhvi volikogu kiitsid sel nädalal heaks valdade liitmise. Toila volikogu istungil kerkis aga küsimus, kas seda liitumist on võimalik ka pärast volikogude otsust peatada. Ministeeriumi hinnangul on see võimalik, kuid keeruline.
Toila vallavolikogu istungil tõi volikogu haridus- ja noorsootöökomisjoni esimees Veiko Simm esile komisjonis tekkinud küsimuse, kas vajaduse korral on liitumisprotsessi võimalik peatada ka pärast seda, kui volikogud on selle heaks kiitnud.
Regionaal- ja põllumajandusministeeriumi kohalike omavalitsuste osakonna õigusnõuniku Olivia Taluste sõnul on ühinemisotsuste tagasivõtmine õiguslikult ja praktiliselt väga keeruline protseduur.
"Kohalike omavalitsuste ühinemine muutub pöördumatuks hetkest, kui vabariigi valitsus on oma määrusega ühinemise kinnitanud ja see jõustub. Täpsemalt, Eesti territooriumi haldusjaotuse seaduse järgi jõustub vabariigi valitsuse määrus haldusterritoriaalse korralduse muutmise kohta Riigi Teatajas avaldamisele järgneval päeval, kuid mitte hiljem kui 90 päeva enne kohaliku omavalitsuse volikogu korraliste valimiste päeva," selgitas Olivia Taluste.
Ministeeriumi õigusnõuniku sõnul on määruse jõustumine seotud kohaliku omavalitsuse volikogu valimisteks vajalike valimistoimingute läbiviimisega. Ühinevate omavalitsuste puhul tuleb valimistega seotud otsused teha varem kui kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduses ette nähtud tavapärased tähtajad, millest näiteks volikogu liikmete arv tuleb üldkorras - mitte ühinemistega seotult - määrata ja valimisringkonnad moodustada samuti hiljemalt 90. päeval enne valimispäeva.
Ühinevate omavalitsuste puhul tuleb Taluste sõnul aga nimetatud otsused teha mitte hiljem kui kuus kuud enne valimisi. Järgmised kohalike omavalitsuste valimised toimuvad 13. kuni 19. oktoobrini 2025.
Ühinevad omavalitsused viivad valimised läbi kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse alusel vastavalt vabariigi valitsuse määrusega kehtestatavale haldusterritoriaalsele korraldusele. Uus omavalitsus moodustub uue kohaliku omavalitsuse volikogu valimistulemuste väljakuulutamise päeval.
"Praktikas oleks volikogude tehtud ühinemisotsuste kehtetuks tunnistamine segadust tekitav ja problemaatiline, pidades silmas volikogu valimiste korraldust. Nimelt seaduse järgi tuleb omavalitsustel võtta valimisi puudutavad otsused ja korraldused vastu enne kõigi haldusterritoriaalse korralduse muutmist eeldavate dokumentide esitamist valdkonna eest vastutavale ministrile," ütles Taluste.
"Volikogude otsused koos seadusega nõutavate lisadega tuleb esitada regionaal- ja põllumajandusministeeriumile hiljemalt kuus kuud enne volikogu korraliste valimiste päeva. Kui volikogud ühinemisest loobuvad, tuleks hakata ka valimistega seotud otsuseid muutma, arvestades seaduses sätestatud tähtaegu," lisas õigusnõunik.
Jõhvi ning tollased Toila, Kohtla ja Kohtla-Nõmme vald plaanisid ühineda ka enne 2017. aasta valimisi, kui Eestis toimus suurem omavalitsuste liitumine. Siis otsustas Jõhvi juba protsessi algjärgus ühinemisest loobuda ning Toila vallaks ühinesid kolm valda.
Praegu on Toilal ja Jõhvil plaanis ühineda Jõhvi vallaks. Selle kiitis kolmapäeval heaks Toila vallavolikogu häältega 12:3 ja Jõhvi vallavolikogu häältega 14:4.