Vaher: Krossi juhtumi politiseeris Venemaa ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Postimees/Scanpix
Postimees/Scanpix
Siseminister Ken-Marti Vaheri sõnul ei ajanud Eerik-Niiles Krossi juhtumit poliitiliseks tema, vaid seda tegi Venemaa.
"Valitsuse liikmete üks kohustusi on rahvusvaheliselt kaitsta Eesti Vabariigi kodanikke," rõhutas Vaher Delfile saadetud kommentaaris.

"Eesti õiguskaitseorganid on kujundanud juba rohkem kui aasta tagasi selge seisukoha, et Interpol ei peaks vahendama Venemaa poliitiliselt motiveeritud tagaotsimistaotlust Krossi suhtes ja seda seisukohta olen rõhutanud Interpolile ka praegu," toonitas minister.

"Pean kahetsusväärseks, kui seda õiguskaitsjate seisukohta ei usaldata ja seda püütakse Eesti-siseselt seada kahtluse alla," ütles Vaher.

Vaher lisas, et siseministril on kohustus suhelda Interpoliga, kuna Eesti õiguslik esindaja Interpoli juures on siseminister.

"Seetõttu olen ka saatnud kirjaliku arupärimise Interpolile pasekretärile, saamaks selgitusi, miks on Interpol vahendamas Vene Föderatsiooni agaotsimistaotlust Krossi suhtes, mis on vastuolus Interpoli põhikirjaga," lisas ta.

Interpol avaldas oktoobris vaid veidi enne valimispäeva IRL-i Tallinna linnapeakandidaadi Eerik-Niiles Krossi tagaotsimiskuulutuse seoses Arctic Sea juhtumiga.

Interpoli lehel on kirjas, et Krossi otsivad taga Venemaa võimud ning põhjuseks on väidetav piraatluse organiseerimine.

Ansip kritiseeris üleeile valitsuse pressikonverentsil Vaherit ja kaitseminister Urmas Reinsalu, kes on Krossi kaitsnud. Peaminister märkis, et Eesti on uurimise sisuliselt politiseerinud.

Venemaa proovis tagaotsimistaotlust esitada Interpoli süsteemi juba eelmisel aastal. Siis blokeeris Interpoli komisjon selle, kuni asja kontrolliti.

Eesti keskkriminaalpolitsei kinnitas aga, et Interpoli hinnangul on Kross põhjendatult tagaotsitav.

Siseministeerium toetub varasemale prokuratuuri hinnangule, et täna pole Eestil piisavalt informatsiooni Krossi kaaperdamises süüdistada.

Peaminister Andrus Ansip toonitas samas, et selles lauses on olulised sõnad "täna" ja "piisavalt".

Kaubalaeva Artic Sea juhtumiga seoses alustati 2009. aastal kriminaalasi ka Eestis, kuid Venemaa ei ole soovinud juhtumi osas Eestiga koostööd teha.

Toimetaja: Oliver Kahu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: