Interpol avaldas Eerik-Niiles Krossi otsimiskuulutuse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1382171520000 | amCalendar}}
Allikas: Interpol
Allikas: Interpol
Interpol on avaldanud IRL-i Tallinna linnapeakandidaadi Eerik-Niiles Krossi tagaotsimiskuulutuse.
Interpoli lehel on kirjas, et Krossi otsivad taga Venemaa võimud ning põhjuseks on väidetav piraatluse organiseerimine.

Postimees kirjutas, et seni, kuni Kross püsib Eestis, võib ta end kindlalt tunda.

Tulenevalt Eesti ja Venemaa vahelisest õigusabileppest ei anna mõlemad riigid oma kodanikke üksteisele välja.

Lehele teadaolevalt esitas Venemaa seoses kaubalaeva Arctic Sea juhtumiga Interpolile taotluse Kross tagaotsitavaks kuulutada juba eelmise aasta augustis.

Sellele vaatamata Krossi nime siis otsitavate nimekirja ei ilmunud. Väidetavalt andis Interpol oma liikmesriikidele hoopis korralduse mitte teha Venemaaga Krossi juhtumis koostööd.

Kross kinnitas täna hommikul, et tagaotsimise taotluse sokutasid eile Interpoli kodulehele venelased ning tegu on vene eriteenistuste provokatsiooniga.

"Selles, et vene luureteenistus üritab mind diskrediteerida ei ole midagi uut," rõhutas ta.

"Mulle teadaolevalt Eesti vastavad ametiasutused tegelevad venelaste manipulatsiooni menetlemisega," märkis Kross.

"Viimane Interpoli ametlik seisukoht on, et tegu on ühemõtteliselt poliitiliselt motiveeritud taotlusega," kinnitas ta.

"Ainus muutus venelaste eelmisest minuvastasest aktsioonist on see, et olen ohustamas Ühtse Venemaa partnererakonna võimupositsiooni Tallinna valimistel."

IRL-i juhid kaitsevad Krossi

"Minu jaoks on Venemaa sekkumine märk sellest, et Kross teeb head tööd Saavisaare kukutamisel," kinnitas IRL-i esimees Urmas Reinsalu.

"Olen kindel, et Eesti rahvas ei lase endale oma poliitilisi valikud ette kirjutada Vene luureteenistuste poolt. Venemaa on sekkunud Tallinna valimistesse," märkis ta.

Reinsalu toonitas, et Vene tänaste võimude Krossi-viha ei ole midagi uut.

"Varem soovisid nad Krossile kätte maksta Gruusia sõltumatuse kaitseks tehtud töö eest. Nüüd on mängus uus tegur, homsete valimistulemuste mõjutamine nii, et Savisaar jääks ametisse."

Siseminister ja IRL-i liige Ken-Marti Vaher rõhutas, et Vene eriteenistuse katse läbi Interpoli sekkuda Eesti riigi suveräänsusesse väärib selget hukkamõistu.

"Eerik-Niiles Krossi ründamine ööpäev enne valimisi on ühemõtteline sekkumine Eesti riigi suveräänsusesse pärast pronksiööd ja idaraha skandaali," ütles ta.

"Tegu on katsega mõjutada kohalike valimiste tulemusi Moskvale sobivas suunas, sellise sekkumise toimumine vahetult enne valimisi ei saa olla juhus," toonitas minister.

"Venemaa on korraldanud oma nõiajahti juba pikemat aega ja selleks üritatakse kasutada igat kanalit," lisas Vaher.

"Praegusel juhul ei ole küsimus ühe linnapeakandidaadi isikus, vaid laiemas vene luureteenistuste manipulatsioonis Eesti riigi sisepoliitika mõjutamise eesmärgil," märkis ta.

"Eesti ametiasutuste hinnang on selge - tegemist on poliitilise protsessiga ning selle seisukoha esitame uuesti Interpolile ja Venemaale."

Juhtiv riigiprokurör Heili Sepp ütles Postimehele, et võimalik on uurimise üleandmine ja seda on Eesti Venemaalt küsinud, kuid viimane pole ilmutanud mingit valmidust.

"Prokuratuuri hinnangul ei anna praegu olemasolevad tõendid ja Venemaalt saadud informatsioon piisavalt alust Krossi kaaperdamises kahtlustada," märkis ta.

Krossi otsimiskuulutuse avaldamisele reageeris kiiresti ka Keskerakond. Partei poliitilise sekretäri Mailis Repsi sõnul tuleks Krossil kampaaniast taanduda.

Toimetaja: Oliver Kahu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: